نویسنده: رزا عابدی

سلامت پوست

ماسک صورت چیست؟

حتما برایتان زیاد پیش آمده که خانمهای میانسال و یا حتی جوانی را در طول فیلم ها دیده باشید که در حالیکه صورتشان را بالایه از خمیر یا خیار و لیمو پوشانده اند روی کاناپه یا  تخت دراز کشیده اند ! چرا اینکار را میکنند؟چیزی که روی صورتشان قرار میدهن چیست و به چه منظور استفاده میشود؟

در اصلاح به خمیر نرم و صافی که روی صورت مالیده میشود ماسک میگویند. مدت زمانی را مهمان پوست شما میماند اما سوال اصلی اینجاست که ماسک چه کارایی دارد؟

ماسک صورت معمولا بعد از عملیات مراقبت پوست مانند، پاکسازی، بررسی وضعیت پوست، لایه برداری، پاک کردن منافذ پوست و یا ماساژ صورت استفاده می شود. ماسک صورت برای درمان پوست و به تناسب نوع و وضعیت پوست شما استفاده می شود. آگر پوست شما خشک است، ماست صورت باید پوست شما را آبرسانی کند. اگر پوست شما قرمز و برافروخته است، ماسک صورت باید پوست شما را آرام کند. اگر پوست شما چرب است، ماسک صورت باید به شما کمک کند تا پوستتان متعادل و پاکسازی شود.هر ماسک صورت برای یک مدل خاص از پوست ساخته می شود برای همین بسیار مهم است که شما ماسک مناسب پوستتان را انتخاب کنید. اگر از محصولات تخصصی مراقبت پوست استفاده می کنید، کارشناس مربوطه می تواند ماسک مناسب پوست شما را برای استفاده در خانه پیشنهاد دهد اما گاهی اوقات این ماسک ها فقط برای استفاده های تخصصی تهیه شده اند.بسته به محتویات آن، ماسک ها می توانند به سفت کردن، آبرسانی، تغذیه، پاکسازی، لکه بری، آرام سازی و جوان سازی پوست شما کمک کنند.بصورت خلاصه ماسک ها باعث از بین رفتن لایه شاخی، چربی و الودگی های پوست میشوند و به این ترتیب میتواندد پوست شادابی را برایتان به ارمغان بیاورند.ماسکها برای تاثیرگذاری بسته به نوع عملمردشان معمولا باید بین 15 تا  30 دقیقه روی پوست باقی بمانند.

خصوصیت های اصلی ماسک صورت

1- ماسک ها تقریبا عاری از هرگونه مواد زبر و خشن هستند مگر در مواقع خاص که آنهم نباید در حد ایجاد خراش و حساسیت برای پوست باشد.

2- ماسک باید برای پوست فقط مفید باشد و ضرری نداشته باشد

3- ماسک باید به راحتی زده شود و بتوان بعد از تایم گفته به راحتی آن را جدا کرد

تقسیم بندی ماسک ها از لحاظ ساختار درونی

ماسک های غیر کلاسیک 

در واقع همان ماسک های خانگی و گیاهی روزمره هستند. بر فرض مثال ماسک جوی دوسربرای منافذ باز پوستتان مفید است،ماسک خیار برای مرطوب نگه داشتن و آبرسانی پوست بسسیار موثر واثع میشود.ماسک زرد آلو مناسب برای نرمی و رطوبت،ماسک هلو برای شادابی پوست،ماسک آب سیب جوان کننده، ماسک انبه و پیاز برای از بین بردن لک و کک ومک ها و درنهایت ماسک انجیر برای جوانسازی و تحریک به کلاژن سازی. البته موبایاری های عزیز اگر هریک از ماسک های گفته شده را برای بار اول استفاده میکنید حتما آن را در بخش از پوست مثلا پوست دستتان یا نواحی موچکی از صورتان تست کنید اگر سوزش خارش شدید و یا قرمزی و التهب داشتید یعنی بدن شما نسبت به آن ماده حساسیت دارد و وواکنش نشان میدهد بهتر است از آن نوع ماسک صرف نظر کرده و به سراغ ماده مشابه دیگری بروید.

نکته : ماسک های حاوی ویتامین C  مث پرتغال،نارنگی،گوجه فرنگی،ابلیمو.. هم جوان کننده هستند هم در رفع کک و مک و لکها بسیار موثر

ماسک نارگیل به سبب چربی موجود درآن برای پوست های خشک بسسیار مناسب است.

ماسک انگور و گوجه فرنگی هم به جوانسازی و رفع چین چروک کمک میکنند.

تمام این ماسک ها را بصورت خام میتواندی پوره کرده و روی پوستتان قراربدهید.

 اما ماسک های کلاسیک

انواع این ماسک ها عبارتند از :

1- ماسک های مومی شکل

2- ماسک های ونیل و رابر

3- ماسک های هیدروکلوئیدی

4- ماسک های خاک رس

ماسک های مومی چه نوع ماسک هایی هستند؟

این نوع ماسک های معمولا خاصیت سفت کنندگی کمی دارند. اگر حاوی پرافین باشن میتوان آنها روی گاز استریل و یا حتی مستقیم روی پوست گذاشت بهتر است برای تاثیر گذاری مطلوب 20 تا 30 دقیقه روی پوست بمانند.برای پوست های خشک متاسسب هستند. مواد تشکیل دهنده آنها از موم عسل و یا موم مصنوعی ساخته میشوند دارای لانولیل، کلسترول و اسید های چرب هستند.این ماسکها به علت داشتن طبیعت گرم و آرامبخشیشان معمولا در سالن های حرفه ای انجام میشوددر این نوع ماسک ها از ژل پترولوم،موم زنبور عسل،موم پارافین استفاده میوشد.وکس را در ظرفی گرم قرارمیدهند تا نرم و یکسدت شود سپس وقتی از داغی آن که پوست را نسوزاند مطئن شدند روی پوست مالیده میشود.سپس ازگاز استریل برای پاک کردن موم هایی که به اطراف صورت تراوش کرده استفاده میشود. البته ناگفته نماند برای صورت های کرکی میتوان از گازاستریل و سپس عملیات مالیدن موم استفاده کرد.این ماسک ها بصورت موقت از تبخیر آب پوست جلوگیری میکنند.

کاربرد ماسک های ونیل رابر

در این نوع ماسک ها یک لایه سخت، نازک و شفاف روی پوست قرارمیگیرد. پس از خشک شدن از روی پوست جدا میشود ، لاستیکی شکل هستند و بعد از تبخیر آب موجود درشان مانند یک پوشش لاستیکی روی پوست قرار میگیرند به آین دسته از ماسکها آلفا و بتا هیدروکسی اضاف میشود و خاصیت لایه برداری دارند. این ماسک ها موجب کمرنگ شدن لک و کک و مک های صورت میشوند و به سبب لایه برداریشان باید بعد از انجام این ماسک حتما با کرم مرطوب کننده پوست را آبرسانی کنید.

ماسک هایی بر پایه وینیل یا کائوچو برای مصارف خانگی بسیار مفید هستند. چرا در دسترس آسان هستند.ماسک های کائوچویی بر پایه لاتکس هستند و ماسک های وینیل برپایه مواد لایه ساز مثل پلی وینیل الکل یا پلی ونیل استات. این ماسک ها بصورت مخلوط شده در تیوپ های مختلف بسته بندی میشوند و در هنگام استفاده با یک وسیله چوبی روی سطح پوست پخش میشوند.

و اما ماسک های هیدروکلوئیدی

از جنس بی کربنات،سلولزیا کلسیم هستند.دارای خاصیت سفت کنندگی و افراد دارای 30 سال سن به بالا و پوست های شل شده توصیه میشود.این ماسک ها هم برای مصارف خانگی و هم برای مصارف آرایشگاهی قابل استفاده هستند. هیدروکلوئید ه از موادی مثل جو دوسر تشکیل میشوند دارای وزن مولوکولی بالایی هستند. مواد اولیه و سازنده این نوع ماسک ها ازمواد جاذب الرطوبه و صمغ تشکیل شده اند و بسته به مصارفشان مواد دیگیری هم به فرمولاسیون انها اضاف میشود.

در انتها ماسک های خاک رس

پایه آنها خاک رس است و معمولا 15 تا 30 دقیقه روی پوست میمانند. پاک شدنیست و بعد از خشک شدن نیاز به آب و صابون دارد. معمولا خمیری شکل هستند و میتوان از مواد دیگیری ماننده مرطوب و نرم کننده،سفید کننده و قابض در آنها استفاده کرد.به سبب داشتن جاذی چربی برای افرادی که پوستشان چرب است مناسب است افرادیکه پوست مختلط دارند فقط روی ناحیه تیزون استفاده کنند.

چند نوع خاک رس داریم

 • خاک رس قرمز: مناسب پوست چرب آکنه دار

 • خاک رس صورتی: مناسب برای پوست هایی با چربی متوسط

 • خاک رس های قلیایی: کمترین خاصیت جذب چربی را دارد و تقریبا برای تمام پوستها قابل استفاده است.

 • خاک رس کانالوین: کمترین میزان جذب چربی را داراست و برای پوست هاس حساس و خشک هم میتواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 • ماسک ضد آکنه حاوی مواد جاذب چربی و موارد درمان کننده آکنه مثل گوگرد و بنزوئیل بروکسید است.

از گلاب و عرقیات گیاهی میتوان در ساخت ماسکهای صورت بهره برد. به علت داشتن خاصیت قابض موجب تحریک پوست نمیشوندهمچنین روغن بادام میتواند در ساخت ماسک صورت برای پوست های خشک استفاده شود.

در چه شرایطی نمیتوانیم از ماسک استفداه کنیم؟

 • در شرایطی حساسیت و یا آلرژیِ خاصی داشته باشیم

 • احساس ناراحتی روانی

 • پوست حساس

 • وجود زخم و یا عفونت روی پوست

انواع ماسک ها از نظر میزان مصارفشان

1- ماسک های معمولی 

این نوع را میتوان تقریبا هفته دوتا سه بار استفاده کرد.ماسک های ضد پیری، لایه بردار،ضد آکنه در این دسته هستند.

2- ماسک های روزانه

ماسک های ویتامینه ،آلوورا، هیالورونیک اسید و آنتی اکسیدانها در این دسته قرار دارند

از ماسک صورت برای مقاصد زیبای استفاده میشود و خاصیت درمانی دارد.آنها در دو نوع خانگی و حرفه ای قابل دسترسی هستند میتوان آنها را در بسته بندی های جار و بطری خرید کرد. برخی از آنها هم پدری سکل هستند و باید در زمان استفاده با آب مخلوط بشن که حالت خمیری بشوند. برای تاثیر گذاری آنها معمولا بصورت مداوم و هفته ای یکبار مورد استفاده قارر میگیرند و بیشتر ازاینکه برای پوست مزیت داشته باشند حسه نشاط را تقویت میکنند.

انواع ماسک های برای پوست

جهت پاکسازی صورت 

این نوع ماسک ها سبب برداشتن و از بین لایه های خارجی کراتینیزه پوست میشوند. در واقع در حقیق میتوان گفت سوای از خاصیت پاک کنندگی مرحله عمیقتری به نام لایه برداری دارند و تاحدودی لایه های سطح پوست را از بینمیبرند. البته ناگفته نماند که این ویژگی قابل قیاس با لایه بردار های شیمیایی نیست.

انواع آبرسان

این نوع ماسک ها دارای مواد بسسیار موثری هستند که میتوانند با جذب چربی سبب بهبود شرایط پوست شوند.

ماسک های شاداب ککنده و طروات بخش

استفاده از این نوع ماسکها با ایجاد حسه ماساژ و نوازش نوعی آرامش و ملایمت را در سطح پوست ایجاد میکنند. و در مجموع سبب احساس خوبی در افراد میشوند. بعد از پاک کردن ماسک نیز سبب احساس تازگی و طروات میشوند بویژه اگر از مواد قابض در فرمولاسیون آن استفاده شود.

آیا خودم می توانم ماسک صورت درست کنم؟

پاسخ به این سوال یقیننا مثبت است چراکه  میوه ها و سبزیجات تازه، شیر، ماست، عسل و تخم مرغ از قرن ها پیش برای مراقبت از پوست استفاده می شده اند. کار کردن با این مواد بسیار لذت بخش است  و شما می توانید به راحتی در منزل از آن ها استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که حتما از مواد ارگانیک استفاده کنید. بی شک استفاده از مواد شیمیایی مانند کود ها و آفت کش ها برای پوست شما زیانبار است.

میتوانید در لیست زیر تعدادی از موادی که در ماسک صورت خانگی استفاده می شوند به همراه خواص آن ها را مشاهده کنید 

 • خیار – خنک کننده، آرام کننده و احیا کننده. از خیار می توانید برای روی چشمانتان استفاده کنید و یا می توانید خیار را در مخلوط کن با سایر مواد میکس و پوره کنید وسپس به عنوان ماسک صورت استفاده کنید.

 • آووکادو – این میوه پرخاصیت سرشار از ویتامین های A، B1، B2 و E می باشد. ماسک صورت آووکادو میتواند انتخاب مناسبی برای پوست های خشک و حساس باشد.

 • پاپایا – این میوه  که البته دسترسی به آن در ایران کمی با مشکل روبروست حاوی پاپایین که یک آنزیم پروتئینی برای از بین بردن لایه های مرده پوست است می باشد. اگر پوست شما خیلی حساس ا دچار آفتاب سوختگی شده از ماسک صورت پاپایا استفاده نکنید.

 • تخم مرغ – یک عنصر بسیار در دسترس .ماسک سفیده تخم مرغ پوست را سفت و لیفت می کند.

 • ماست – ماست حاوی لاکتیک اسید طبیعی است و به لایه برداری پوست کمک می کند. از ماسک صورت ماست به تنهایی می تواند به عنوان نرم کننده استفاده کرد که برای انواع پوست مناسب است.

 • سیب زمینی – لایه های نازک سیب زمینی را می توانید برای درمان پوست چرب و یا برای کاهش پف زیر چشم استفاده کنید.

 • گیاهان معطر –صد البته گیاهان معطر و چای ها مانند بابونه میتوانند در محتویات ماسک صورت در کنار سایر مواد استفاده شوند.همچنین میتوان از بخور آنها و استشمامش که هم برای بدن و پوست مفید میباشد بهره برد.

 


 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری