نویسنده: رزا عابدی

سلامت پوست

روش های درمان قطعی لک صورت به عمق لکه ها و ناحیه ای که با آنها پوشیده شده اند بستگی دارد. روش هایی که در حالت عادی برای درمان قطعی لک صورت انجام می شود، شامل روش های لیزر درمانی، لایه برداری شیمیایی و میکرو درم آبریژن است.

درمان تخصصی لک صورت

درمان لک صورت به شکل تخصصی شامل روش های متعددی از جمله لیزر درمانی، لایه برداری شیمیایی و میکرو درم آبریژن است. در این بخش از مقالات موبویار شما را به اختصار با هریک آشنا میکنیم:

 لیزر درمانی: 

این روش میتواند در هرجلسه 20 تا 25 درصد از لک صورت را از بین ببرد.. این روش معمولا با لیزر فراکشنال CO2 در ۴ جلسه با فواصل زمانی ده تا چهارده روزه انجام شده و لک های صورت به صورت تخصصی درمان می شوند. همچنین از این نوع لیزر درمانی می توان در جهت رفع لک ها و ناهماهنگی های صورت، گردن، سینه، دست و بازوها استفاده کرد.

لایه برداری شیمیایی: 

برخی بیماریها موجب تیره تر شدن رنگدانهای پوستی و در نهایت ایجاد لکه صورت میشود این موضوع میتواند به حدی پیشروی کند که موجب خجالتزدگی و کاهش اعتماد بنفس بیمار شودو در این حالت بهترین روش برای برداشتن رنگ دانه ها استفاده از لایه بردارهای شیمیایی است این روش میتواند لک های صورت را به طور کامل پاک کند و حتی در قسمت های دیگر بدن به جز صورت هم برای رفع تیرگی موثر واقع میشود.

میکرودرم آبریژن : 

این روش درواقع  یک تکنیک مراقبتی، ایمن و کاملا موثر بر روی پوست به حساب می آید که به صورت غیرجراحی می تواند لک ها و چین و چروک های پوست و صورت را از میان ببرد. افرادی که از این شیوه جهت رفع لک صورت و یا چین چروک های صورتشان استفاده کرده اند کاملا راضی بوده اند هم از نظر میزان تاثیرگذاری و هم از این نظر که بعد از عمل احساس درد،سوزش التهاب و یا عوارض دیگر نداشته اند و به راحتی به انجام امور روزمره خود پرداخته اند.. در این روش کریستال های ریزی به صورت موضعی روی لکها پاشیده میشود که برخود تیزی آنها با پوست سبب لایه برداری سطحی پوست میشود. بدین صورت بخش های آسیب دیده به صورت ورقه ورقه بلند میشوند و باعث عوض شدن رنگ صورت و پوست می شود. روش میکروابریژن نیز یکی از سریع ترین راه ها برای زدودن لک صورت است، فقط باید برای چند ماه هر ماه یکبار آن را انجام دهید. توجه کنید که استفاده بیش از اندازه از این روش می تواند به پوست آسیب برساند. زیرا در این روش پوست شما بین دو جلسه درمانی نیاز به اصلاح دارد.

در نظر داشته باشید که همه این روش ها بهتر است زیر نظر یک متخصص پوست و زیبایی انجام بگیرد چون ساییده شدن پوست با هر یک از این روش ها می تواند منجر به تحریک پوست و تغییر رنگ آن شود و لک ها را زیادتر هم کند. در صورتی که هر یک از این روش ها به صورت اشتباهی انجام شود ممکن است پوست تان صدمه ببیند و به جواب معکوسی از درمان بگیرید.

میکرونیدلینگ برای کک و مک

شما برای برطرف کردن کک و مک ها یا لکه های پوستی می توانید از روش میکرونیدلینگ برای کک و مک کمک بگیرید که در یک جلسه انجام می شود و کاملا این لکه های بدترکیب را از بین می برد. البته روش های دیگری مثل آر اف و مزوتراپی نیز برای رفع لکه های پوستی همانند روش میکرونیدلینگ انجام می شود.

کک و مک ها، لکه های پوستی مسطحی هستند که معمولا به صورت نقطه های قرمز یا قهوه ای روشن بر روی پوست صورت یا بازوی فرد ظاهر می شود و جلوه نامناسبی به ناحیه های موردنظر می دهند. این کک و مک ها اکثرا در کسانی ایجاد می شود که دارای پوستی روشن هستند.

البته توجه داشته باشید که کک و مک ها یا لکه هایی کوچکی که به رنگ قهوه ای می باشند، ژنتیکی بوده و با ایستادن در زیر نور خورشید سیاه تر می شوند. همینطور اشعه ماورای بنفش خورشید، سلول های رنگدانه ای پوست را که با نام ملانوسیت ها شناخته می شوند را تحت الشعاع قرار می دهند و منجر به بیشتر شدن این رنگدانه ها در پوست و صورت می شوند.

هزینه میکرونیدلینگ به نسبت سایر روش ها

هزینه میکرونیدلینگ به نسب عمل های زیبایی دیگر که روش های تهاجمی بشمار می آیند بسیار کمتر است.به همین جهت افراد زیاد هستند که جهت از بین بردن لک صورت به این روش روی می آورند.همچنین علاوه بر صرفه تر بودن این روش نسبت به سایر عمل ها عوارض کمتری هم برای مراجعه کننده در پی خواهد داشت. میکرونیدلینگ با تولید کلاژن و الاستین بر روی صورت باعث از بین رفتن زخم ها و چین و چروک های صورت می شود. 

قیمت میکرونیدلینگ صورت

البته ناگفته نماند که برای تعیین قیمت میکرونیدلینگ جهت برطرف سازی لک صورت عوامل متعددی تاثیر گذار هستند که در زیر به چند نمونه از آنها شاره میکنیم:

  • میزان لک صورت

  • حق ویزیت و دستمزد پزشک

  • تعداد جلساتی که برای میکرونیدلینگ صورت نیاز دارید

  • موقعیت جغرافیایی لک ها

همچنین هزینه میکرونیدلینگ ناحیه های مختلف پوست با یکدیگر فرق دارد، زیرا برای هر یک از عمل های جوان سازی پوست نیاز به مهارت، تجربه، اقدامات ویژه، فناوری ها و دستگاه های ویژه ای دارد. یکی از عواملی که در تعیین قیمت میکرونیدلینگ جهت برطرف سازی لک های قهوه ای صورت موثر است تعداد جلساتی است که برای جوان سازی صورت خود به پزشک مراجعه خواهید کرد. اینکه این جلسات به چه تعداد باشند را هم میزان لک صورت شما،سن و سال و آسیب وارد شده به پوستتان تعیین میکند.

 درمان لک صورت با ماسک های میوه ای

یکی دیگر از روش های درمانی و مراقبتی از پوست مصرف مواد غذایی مفید برای پوست است، در این بین میوه ها در زیباسازی پوست بسیار تاثیر گذار هستند. به ویژه ماسک هایی که از این میوه ها ساخته می شود در ادامه چند ماسک میوه ای را که برای درمان لک صورت مفید هستند خدمتتان معرفی میکنیم.

موز:

موز میوه ای در دسترس است که تاثیرات خوبی را به جای میگذارد خصوصا وقتیکه با ماده ای مثل ماست ترکیب میشود. این مخلوط برای از بین بردن چین چروک ای صورت و همچنین مرطوب و سفت نگه داشتن آن بسیار موثر است.موزی را له کرد و با ماست ترکیب کنید حتی میتوانید به تنهایی هم از مو استفاده کنید و سپس آن را به صورتتان بمالید بعد از ده تا 15 دقیقه ماسک را بشوئید خواهید دید که پوستتان چقدر لطیفتر شده.

ماسک عنبه هندی:

عنبه هندی دارای ویتامین A است. مالیدن این میوه مالش به روی پوست، آن را نرم، تمیز ومنعطف می کند، میتواندی این این میوه را با کمی عسل مخلوط کرده و سپس ماسک کنید.موجب مرطوب سازی پوست میشود.

خربزه:

شاید باورتان نشود اما حتی خربزه که بسیاری از ادماها به آن حساسیت دارند خاصیت درمانی فوق العاده ای برای پوست دارد. آب خربزه را به صورت بمالید، بعد از خشک شدن با آب بشویید تا پوستتان نرم ولطیف شود. همچنینمی توانید خربزه را با ماست ترکیب کنید و به صورت بگذارید. بعد از 15 دقیقه بشوییددر صورتیکه در یکی دودقیقه اولیه احساس سوزش و یا خارش زیای کردید یعنی به آب خربزه حساسیت دارید با آب ولرم سریعا شستشو دهید.

کیوی:

کیوی پر از ویتامین A و C است. کیوی له شده را با کشک مخلوط کنید و به مدت 15 دقیقه روی صورتتان ماسک کنید. این ماسک موجب درخشندگی پوستتان میشود.

پرتقال:

اگر قصد بستن منافذ پوستتان را دارید به شما آب پرتقال را پینهاد میکنیم همچنین ماسک پوست خشک شده پرتقال و کشک نیز برای پوستتان مفید است.

سریع ترین راه از بین بردن لک صورت

از بین رفتن لک صورت شما بستگی به این دارد که چه مدت از زمان لک شدن پوستتان گذشته باشد.اگر این زمان بین یک تادوماه است میتوانید آن را به روش های دستی لایه برداری کنید مثلا استفاده از اسکراب های طبیعی مثل شکر. اما اگر مدت زمان بیشتری گذشته باید توسط دستگاهای برقی و مکانیکی لایه برداری این روش زمانی کاربرد دارد که لک ها به پوست عمیق تر نفوذ کرده باشند. با این روش می توانید سلول های مرده پوستتان را حذف کنید.

مطالب مرتبط: بوتاکس چيست؟

همچنین اسیدهای موضعی هم می توانند شما را در از بین بردن لک صورت یاری کنند. این اسید ها را هم می توانید با تجویز پزشک و هم با نسخه آزاد تهیه کنید. این اسیدها، کرم های دارای آلفا هیدروکسی اسید، بتا هیدروکسی اسید و رتینوئید می باشند که می توانند لایه خارجی پوست را بردارند وسبب رشد سلول های جدید بشوند. کرم هایی که دارای هیدروکینون، خیار، سویا، اسید کوجیک، کلسیم، آزلائیک اسید یا آربوتین هستند را نیز می توانید بدون نسخه تهیه و استفاده کنید.

راه بعدی که در پیش دارید استفاده از لایه برداری شیمیایی است. این روش زمانی به کارتان می آید که دیگر لایه برداری سطحی جوابگو نیست. با این روش که با درصد بالایی از اسید انجام می شود، می توانید لایه خارجی پوست را به صورت کامل بردارید. این روش در سه سطح ضعیف، متوسط و عمیق انجام می شود. لایه‌ برداری شیمیایی ضعیف دارای ترکیبات اسید لاکتیک، آلفا هیدروکسی اسید، و گلیکولیک است و تاثیر زیادی در از بین بردن لک صورت دارد.

لایه‌ برداری شیمیایی متوسط نیز دارای اسید تری کلرواستیک است و برای مواردی که در اثر آفتاب لک هایی در صورت ایجاد شده کاربرد دارد. این روش دو هفته یکبار انجام می شود تا نتیجه بهتری داشته باشد. کسانی که دارای پوست تیره هستند نباید از این روش استفاده کنند چون تعداد لک ها را زیاد می کند.

لایه‌برداری شیمیایی عمیق نیز دارای فنل یا اسید کاربولیک است که برای چروک های عمیق کاربرد دارد و می تواند صدمات شدید پوستی خورشید را التیام ببخشد. فنل ماده ای مقوی است و احتمال دارد با بیهوشی عمومی همراه شود و برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید چند ماهی صبر کنید.

درمان لک صورت به چه عواملی وابسته است؟

درمان قطعی لک صورت به عمق لکه ها و ناحیه ای که با آنها پوشیده شده اند بستگی دارد. اگر لکه ها به لایه های زیرین پوست رسیده باشند و یا وسعت زیادی از پوست را پوشش داده باشند، درمان آن بمراتب سختر خواهد بود همچنین درصد اثربخشی درمان هم به همان نسبت تیرگی و یا بزرگی سطح کاهش خواهد یافت اما اگر عمق لکه ها کمتر و ناحیه آلوده شده نیز محدودتر باشد، می توان با ابزارهای ویژه ای به مثال(لامپ وود) ملاسماهای سطحی تر را مشخص کرد و به درمانشان پرداخت.

اکثریت کسانیکه قصد درمان لک صورتشان را دارند نگران این هستند که آیا لک ها مجدد ظاهر خواهند شد یاخیر؟و یا اینکه درمان این لکه ها بصورت قطعیست یا خیر؟در واقع پاسخ صحیح به این دسته از مراجعه کنندگان این است که در صورتیکه مجدد بعد از عمل مراحل مراقبه پوستی اعم از استفاده از ضد آفتاب مناسب پرهیز از نور شدید و مستقیم آفتاب و یا استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب را رعایت نکنند لکه ها مجدد پیدا خواهند شد. اینها در دوران درمان ممکن است کامل از بین رفته باشند و اینطور نیست که مخفی شده باشند و دوباره ظاهر بشوند اما عدم مراقب از پوست میتواند سبب بروز دوباره آنها شود.بنابراین با کنترل و رعایت این موارد درمان شما قطعی خواهد شد.بهتر است از پزشک معالجتان را از شرایط پوستی خود و ژنیتیکیان مثلا سابقه خانوادگی،آزمایش های هورمونی مطلع سازید.

چگونه از ایجاد لک صورت پیشگیری کنیم؟

برای درمان سریع لک صورت ملزم به انجام برخی مراقبت هایی هستید که از ایجاد و تشدید ملاسمای پوست پیشگیری می کند. استفاده منظم از کرم ضدآفتاب با عیار بیشتر از 20 به صورت منظم در فواصل هر سه ساعت یکبار، کرم های دارای هیدورکینون با درصدهای مختلف (که نباید بالاتر از از 6 تا 7 درصد برسد) و همچنین کرم ترتینوئین 05/0 و از همه مهمتر دوری از قرار گرفتن زیرتابش نور خورشید تاثیر بسیار مهمی در درمان سریع لک صورت دارد. کرم های هیدروکینون و ترتینوئین بهتر است در صبح و بعد از مصرف کرم ضدآفتاب استفاده شوند البته میتوان با روش های مکانیکی و ساییدن پوست ولکه ها تا حد زیادی این مشکل را حل کرد اما باز هم تاکید میکینم که بهترین راه برای غلبه بر لکه ها وجلوگیری از افزایش آنها پرهیز از نور خورشید است.اینمورد علی الخصوص در مورد افرادی که پوست و چشم روشنی دارند بیشتر الزامیست چراکه به دلیل کمبود رنگدانه های پوستی در مقابل نور خورشید آسیب پذیر تر هستند. این افراد و در کل همه کسانی که مبادرت به درمان کرده اند نیاز به استفاده مداوم و منظم از کرم های ضدآفتاب دارند.

در نظر داشته باشید هیچ کدام از روش هایی که خدمتان ارائه میدهیم همیشگی نیست و تدوام و اثر بخش آنها بصورت مستقیم با میزان رعایت و مراقبه ی شما از پوستتان در ارتباط است.نمیتوانید در یک جلسه توقع معجزه داشه باشید تعداد جلسات و میزان تاثیر گذاری را پزشک متخصصتان با توجه به آسیب وارده به پوست شما مشخص میکند. افراد مختلف پوست های مختلفی دارند و بنابراین روش های درمانی قطعی برای هر یک از افراد متفاوت است.

درمان قطعی لک صورت با لیزر

درمان قطعی لک صورت با لیزر برای همه کسانی که می خواهند پوستی جوان و شاداب داشته باشند توصیه می شود. در این روش با ارسال پالس هایی به پوست باعث از بین رفتن لک صورت شما میشوند.پرتوهای نوری لیزر موجب شکستن و یا تبخیر شدن رنگدانه های پوستی میشود. بعد از لیزر درمانی رفته رفته پوست به ترمیم پرداخته و رنگدانهای جدید تولید میکند.

توجه داشته باشید که درمان لک صورت با لیزر خیلی مفید و اثرگذار است ولی با هزینه زیادی همراه است و برخی اوقات می تواند درد نیز داشته باشد. در صورتی که لک های صورت شما قدیمی هستند و یک سال یا بیشتر از ایجاد آنها می گذرد، درمان با لیزر بهترین انتخاب شماست. چون در این نوع لک ها که مدت زمان زیادی هستند شکل گرفته اند درمان های موضعی و ساده جوابگو نیست و تنها راهکار استفاده از لیزر است.

در صورتی که پوست تان روشن است، چهار الی پنج جلسه برای درمان قطعی لک صورت با لیزر نیاز است. 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری