نویسنده: رزا عابدی

زیبایی پوست

مزوتراپی روشی است برای سفت کردن، جوانسازی  و بازسازی پوست که توسط تزریق ویتامینها ، عصاره گیاهان ، هورمونها در پوست انجام می گیرد . همچنین از این تکنیک برای آب کردن چربی های موضعی نیز استفاده میشود.مزوتراپی باعث جوان سازی و تغذیه پوست توسط تولید کلاژن و الاستین می شود و سبب تحریک متابولیسم پوست شما میشود.

مزوتراپی یکی از اعمال زیبایی پزشکی غیرتهاجمی است که بدون نیازبه انجام عمل جراحی انجام می‌شود. در مزوتراپی برخی داروهای بیولوژیک مثل انواع آنزیم‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی، داروهای هورمونی یا فاکتورهای رشد (مولکول‌های طبیعی با ساختار پروتئینی) از طریق سوزن‌های بسیار ریز و در حجم بسیار کم و دفعات زیاد به بدن تزریق می‌شود. مزوتراپی کاربردهای فراوانی در زیبایی پوست، چین‌و‌چروک‌های پوست، از بین بردن لک‌ها و  لاغری، درمان ریزش مو و کاهش درد و تقویت موها دارد.

تاریخچه‌ی مزوتراپی

مزوتراپی نخستین بارتوسط فرانسوی‌ها در سال ۱۹۵۲برای درمان ناشنوایی به‌کار رفت. در آن زمان یک پزشک فرانسوی با تزریق داروی پروکائین در اطراف گوش یک فرد ناشنوا شنوایی بیمار را به اوبرگرداند. از آن تاریخ به بعد پزشکان از روش مزوتراپی برای درمان برخی مشکلات موضعی و تسکین درد استفاده کردند تا اینکه در سال‌های اخیر مزوتراپی به‌عنوان یک روش درمانی مؤثر برای درمان مواردی مثل مشکلات پوستی صورت و گردن، پف چشم، تیرگی و چروک دور چشم، چاقی و درمان سلولیت، از بین بردن چروک‌ها و لکه‌های پوست و درمان ریزش مو همه‌گیر شد.

امروزه مزوتراپی برای موارد زیر کاربرد دارد:

 • پیشگیری از چین و چروک و جوانسازی پوست

 •  محو ویا کمرنگ ترکردن خطوط پوست

 • روشنایی و بهبود پوست ملتهب و قرمز

 • سفت کردن پوست های شل

 • درمان آلوپسی – یک نوع بیماریی که سبب ریزش مو می شود.

 • حذف چربی در ناحیه هایی مانند : معده ، ران ، باسن ، بازوها و صورت به صورت موضعی

 • کاهش سلولیت (تجمع چربی)

حالا هریک را به اختصار برایتان توضیح میدهیم تا ابهاماتتان رفع شود واگرمزوتراپی را برای جوانسازی پوستتان انتخاب کردید با دغدغه کمتری آنرا پیگیری کنید:

1- از بین بردن سلولیت و چاقی موضعیِ اندام‌ها در بخش های مختلف

یکی از مهم‌ترین کاربردهای مزوتراپی، چربی‌زدایی و از بین بردن سلولیت، درمان چاقی موضعی و رفع غبغب است. در حقیقت مزوتراپی در زمینه‌ی تناسب اندام می‌تواند  جایگزین مناسبی برای اعمال جراحی مثل لیپوساکشن استفاده شود چرا که با استفاده از مزوتراپی می‌توان چربی شکم، چربی‌های موضعی کنار ران و پهلو و غبغب را از بین برد.بدون بیهوشی و جراحی.

رفع غبغب با مزوتراپی

نخستین بار محققان با کشف دارویی که حل‌ کننده‌ی چربی بود متوجه شدند که با تزریق آن در بافت چربی، چربی حل می‌شود و از بین می‌رود ولی برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، باید دُزهای زیاد از این ماده استفاده شود که بالطبع عوارض زیادی به‌دنبال خواهد داشت بنابراین فقط در نواحی کوچک باید مصرف شود. نکته‌ی مورد توجه این است که در مزوتراپی نباید انتظار تغییرات معجزه آسا داشته باشید چرا که درنهایت یک تأثیر محدود دارد و نباید انتظار زیادی از آن داشت.

نکته حائز اهمیت در کاهش وزن به روش مزوتراپی این است که شاخص توده‌ی بدنی(BMI) بیمار باید زیر ۳۰باشد تا بتوان از این روش برای رفع چاقی موضعی استفاده کرد چنانچه این عدد زیر ۲۵باشد، یعنی فرد وزن طبیعی دارد و نیازی به رژیم غذایی ندارد و اگر این عدد بین ۲۵و ۳۰باشد بیمار باید در کنار رژیم غذایی از روش مزوتراپی استفاده کند. در این روش به بافت هدف که سلول‌های حاوی چربی در زیر پوست هستند دارو ذوب چربی تزریق می‌شود و در نتیجه‌ی آن سلول‌های چربی آزاد و شکسته می‌شوند و در نهایت از میان می‌روند. سپس از طریق ورود به  جریان خون شده و از طریق روده و کلیه از بدن دفع می‌شوند.

موادی که برای از بین بردن چربی‌ها به بدن تزریق می‌شوند، بیشتر از سایرمحلول‌های مزوتراپی باعث وَرَم و کبودی می‌شوند به همین خاطر برای مزوتراپی چربی و سلولیت، دُز داروی اندکی در هر جلسه تجویز و تزریق می‌شود زیرا در غیر‌ این صورت بیمار با افزایش بیش ‌ازحد چربی خون مواجه می‌شود و حتی ممکن است سبب التهاب لوزالمعده یا پانکراس شود. با این‌همه طبق نظر متخصصان نتیجه‌ی مزوتراپی در این زمینه علی‌رغم پر‌هزینه بودن مقطعی و نسبی است و برای کاهش وزن و چربی بهتر است از روش‌های مؤثرتری مثل رژیم ‌درمانی، ورزش و روش‌های مرسوم ‌تر، کم‌ خطرترو البته ماندگارتر استفاده کرد.

۲- درمان ریزش مو

این روش علاوه بر درمان چروک ها واز بین بردن چربی های ناخواسته ، برای درمان ریزش مو نیز استفاده می شود. این این درمان عصاره گیاهان طبیعی، ویتامین ها، و یا داروهایی مانند فیناستراید و منوکسیدیل به سر تزریق می شود.

به عقیده پزشکان متخصص، نتیجه و عوارض مزوتراپی بین افراد مختلف ، متفاوت است. برای مثال برای درمان کم‌ پشتی وریزش مو سکه ‌ای و آلوپسی ژنتیکی از طریق مزوتراپی برای برخی با نتایج مثبت همراه میشود و برای برخی نتیجه‌ای ندارد. به‌نظر می‌رسد علل عمده‌ی ریزش مو در افراد مختلف کمبود مواد مغذی مناسب، کاهش جریان خون به پوست سر و عدم تعادل هورمونی در اطراف فولیکول‌ها و تولید بیش‌ازحد هورمون آندروژن باشد.برای درمان ریزش مو و کم‌ پشتی از طریق مزوتراپی محلول مزوتراپی، که دارای ترکیب خاصی از برخی مواد معدنی، مواد شیمیایی، ویتامین‌ها، آمینو اسیدها، اسیدنوکلئیک‌ها و کوآنزیم‌هاست، با دُزهایی که برحسب نیازهای خاص بیمار تنظیم شده، به پوست سر تزریق می‌شود. این روش درمانی رفته رفته سطح هورمون‌ها را متعادل میکند، که همین مسئله باعث رشد وتقویت موهای سالم، جدید، ضخیم‌تر و قوی‌تر می‌شود.

درمان کم پشتی مو با مزوتراپی

لازم به ذکر است که اگر دلیل ریزش مو هورمونی باشد، مزوتراپی یک روش کمکی مؤثر در کنار سایر روش‌های کاشت و ترمیم موست. اما درصورتی‌ که عامل ریزش مو گرفتن رژیم‌های غیراصولی و طولانی ‌مدت یا عمل‌های جراحی مثل جراحی روده باشد (که جذب خوراکی را مختل و سبب کمبود ویتامین میشود)، روش‌های درمانی مثل مزوتراپی برای تزریق ویتامین‌های مورد نیاز برای رشد مجدد موها و جلوگیری از ریزش موها توصیه می‌شود.افرادی که مزوتراپی را برای ریزش مو انجام داده اند ، ادعا می کنند:

 • اختلالات هورمون را در فولیکول مو و اطراف آن اصلاح شده است

 • مواد مغذی را برای مو فراهم شده.

 • گردش خون را بهبود پیدا کرده.

 • این ادعاها مشخص می کند که مزوتراپی برای جلوگیری از ریزش مو جواب داده است.

برای عمل مزوتراپی مو، از دو تکنیک فیزیکی و شیمیایی در کنار هم استفاده می‌شود. به این منظور ابتدا یک پماد موضعی بی‌حس‌کننده به پوست سر مالیده می‌شود و بعد از ۴۵دقیقه به‌وسیله‌ی یک سرنگ در پوست سر سوراخی ریز ایجاد می‌کنند. این سوراخ ریز حکم محرک را دارد چون پوست در پاسخ به آن و برای ترمیم خودش شروع به تولید کلاژن و الاستین می‌کند و همین امر سبب تأمین کلاژن موردنیاز پوست می‌شود. از سوی دیگر محلولی که براساس شرایط  نیاز بیمار از طریق سوزن به پوست سر تزریق شده است، ازجمله ترکیبی از آمینو‌اسیدها، واد معدنی، ویتامین‌ها، کوآنزیم‌ها و اسیدهای نوکلئیک است.

اگر گردش خون بیمار ضعیف باشد از ماده‌ی گشاد کننده عروق بنام کومارین استفاده می‌شود و درصورتی ‌که پوست سر بیمارملتهب شود از داروهای ضد‌التهاب برای کاهش التهاب پوست سر استفاده می‌شود. برای گرفتن نتیجه‌ی مثبت از عمل مزوتراپی برای درمان ریزش مو و کم ‌پشتی حداقل به ۶تا ۸جلسه مزوتراپی در طول یک دوره‌ی ۴تا ۶ماهه نیاز میباشد.

مزوتراپی چه عوارض و مزایایی در درمان کم پشتی مو دارد؟

اگر چه مزوتراپی برای درمان کم ‌پشتی و ریزش مو یک روش غیر‌تهاجمی و کم‌خطر است اما در برخی موارد آلرژی داشتن نسبت به مواد تزریقی دردسرساز می‌شود به همین دلیل بهتر است پیش از انجام هر کاری با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید و یک تست آلرژی هم انجام دهید. از سوی دیگر اگر باردار هستید، در دوران شیردهی به سر می‌برید یا از داروهای رقیق ‌کننده‌ی خون استفاده می‌کنید یا سابقه‌ی لخته ‌شدن خون دارید از مزوتراپی صرف‌نظر کنید.

ازجمله مزایای چشمگیر مزوتراپی برای درمان کم ‌پشتی و ریزش مو تهاجمی نبودن، بدون درد بودن، ریسک پایین و قیمت ارزان ‌تر روش مزوتراپی نسبت به سایر اعمال جراحی ترمیمی است. از سوی دیگر برخلاف سایر روش‌های ترمیم و کاشت مو نیازی به استراحت و مراقبت‌های بعد از عمل نیست و بلافاصله می‌توانید کار و فعالیت‌های روزانه را از سر بگیرید. زمان لازم برای مشاهده‌ی نتیجه‌ی عمل چندان طولانی نیست و بعد از حدود یک ماه می‌توانید نتیجه‌ی مزوتراپی را مشاهده کنید.

ایده اصلی مزوتراپی برای تصحیح مسایل اصلی مثل گردش ضعیف خون ، درمان التهاب پوستی که موجب آسیب می شوند ، مطرح شده است.

برای مواد تزریقی در مزوتراپی استاندارد خاصی وجود ندارد. پزشکان راه حل های مختلفی استفاده می کنند از جمله:

•              داروهای تجویزی مانند وازودیلاتورها و آنتی بیوتیک ها

•              هورمون هایی مانند کلسیتونین و تیروکسین

•              آنزیم هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز

•              عصاره های گیاهی

•              ویتامین ها و مواد معدنی

۳- درمان تیرگی دور چشم، پف زیر چشم وغبغب گلو

یکی دیگر از کاربردهای روش مزوتراپی، کمک به رفع پف زیر‌ چشم و غبغب است. در این روش از سوزنی بسیار ظریف که تا عمق ۲تا ۴میلی‌متری پوست نفوذ می‌کند، استفاده می‌کنند. معمولا پف زیر‌ چشم و غبغب در ۴یا ۵جلسه رفع می‌شود. از سوی دیگر با بالا رفتن سن یا مواردی مثل تغییرات هورمونی در دوران بارداری،سیگار کشیدن،  ژنتیک یا کم‌خوابی و بی‌خوابی،  گردش خون نامناسب و رژیم‌های سخت و غیر‌اصولی دور چشم‌ها کبود و تیره می‌شود. در روش مزوتراپی با تزریق مواد به پلک و اطراف چشم با سوزن‌های بسیار نازک تیرگی دور چشم رفع می‌شود.

۴- برطرف کردن افتادگی پلک

ادگی پلک از جمله مواردی است که به دلایل مادرزادی یا بالا رفتن سن روی ظاهر افراد اثر می‌گذارد. تا پیش از این درمان افتادگی پلک به شیوه‌ی لیزر یا عمل جراحی از جمله روش‌های مؤثر برای درمان این نقص بود اما امروزه پزشکان از روش مزوتراپی برای پیشگیری یا حتی درمان افتادگی پلک در اثر بالا رفتن سن استفاده می‌کنند. در این روش پزشک توسط تزریق مواد مزوتراپی به ناحیه ‌ی گیجگاه و زیر ابروها این نقص را برطرف می‌کند.

درمان افتادگی پلک با مزوتراپی

۵ داشتن پوستی جوان و زیبا

قرار گرفتن در معرض پرتوهای خورشید، بالا رفتن سن، عوامل ژنتیکی، کاهش وزن ناگهانی، استرس و تغذیه نادرست ازجمله عوامل هستند که میتوانند سبب شل و وارفتگی پوست صورت شوند. روش‌های مختلفی برای جوان‌سازی پوست وجود دارند از تزریق ژل و بوتاکس و فیلر گرفته تا تزریق چربی و عمل جراحی برای لیفت صورت. در این میان «مزوتراپی» از جمله روش‌های مؤثر برای شل شدن پوست، درمان افتادگی و داشتن پوستی جوان و شاداب است. در این روش با استفاده از سوزن‌های بسیار باریک و ظریف، مقادیر خیلی کمی هیالورونیک‌اسید، ویتامین و مواد معدنی یا سایر عناصر فعال، در اطراف نواحی موردنظر پوست صورت تزریق می‌شود.

مزوتراپی پوست صورت به منظورهای مختلفی انجام میشود و برای هریک از اهداف درمانی، ترکیب مخصوصی تزریق می‌شود. برای مثال برای جوان‌سازی پوست، ترکیب خاصی در اطراف چین و چروک‌های صورت و گردن تزریق می‌شود. این مواد را می‌توان در پوست قفسه‌ی سینه و چروک‌های پشت دست نیز تزریق کرد. مزوتراپی جوان‌سازی پوست را می‌توان به صورت دستی و با کمک سرنگ یا با استفاده از دستگاه مخصوص مزوتراپی پوست و به‌ صورت خودکار انجام داد. این درمان را می‌توان بر روی انواع پوست‌ها انجام داد.

جوانسازی پوست با مزوتراپی

از این روش نه‌تنها برای درمان، بلکه برای پیشگیری از شکل‌گیری چین‌وچروک‌های صورت وجوش صورتو بدن،  درمان آکنه و  جای زخم، کلوئید (برجستگی گوشتی ایجادشده دراثرزخم یا بردگی)‌ و جای سوختگی نیز می‌توان استفاده کرد. مزوتراپی پوست با توجه به شرایط بیمار معمولا ۵تا ۸جلسه به طول می‌انجامد و بیمار در حین انجام آن درد کمی را احساس می‌کند. عوارض مزوتراپی پوست مثل قرمزی، سوزش و کبودی موقتی است و بعد از چند روز به حالت اولیه برمیگردد. این قرمزی حاصل از التهاب صورت در برخورد با سوزن هاست.

۶-  مزوتراپی چگونه باعث تسکین درد میشود؟

مزوتراپی یک روش بسیار کارآمد برای کاهش و تسکین دردهایی مثل درد ناشی از آسیب‌های ورزشی، درد کمر و درد گردن، تسکین دردهای عضلانی و اسکلتی، میگرن، بیماری‌های دستگاه عصبی، بیماری‌های روماتیسمی، بیماری‌های عفونی، بیماری‌های مختلف پوستی، بیماری‌های عروقی، ترک سیگار و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن و … است.

استفاده از روش مزوتراپی میتواند در همان جلسات نخست مثمر ثمر واقع شود. در حقیقت مزوتراپی در  ابتدا روشی مؤثر برای کنترل درد در اعمال دندانپزشکی و درمان طیف وسیعی از آسیب‌ها و بیماری‌هایی مثل سرطان، آرتریت یا درد مفاصل، مشکلات عضلانی اسکلتی و حتی استاز عروقی (تغییرات جریان خون در رگ‌ها) بود و بعدها با کامل شدن تجهیزات و دانش در این زمینه به‌عنوان روشی برای جوان‌سازی پوست و اندام‌های مختلف بدن به‌کار گرفته شد.

عوارض جانبی و خطرات احتمالی در مزوتراپی چیست ؟

بهتر است برای کاهش احتمال خطرات و آسیب به کلینیک های معتبر مراجعه کنید.عوارش جانبی گزارش شده به شرح زیر است:

 •                   درد

 •                   حالت تهوع

 •                   حساسیت

 •                  ورم

 •                  خارش

 •                   کبودی

 •                   قرمزی

 •                   ریزش در محل تزریق

 •                  تکه های تیره پوست

 •                   عفونت

 •                   زخم ها

هزینه مزوتراپی چقدر است؟

هزینه مزوتراپی بستگی به  نوع درمان و تعداد جلسات درمان دارد ولی در ایران هر جلسه معمولا بین ۲۰۰تا ۲۵۰هزار تومان هزینه دارد و البته  با توجه به اینکه جزو درمان های زیبایی محسوب می شود ، احتمال دارد که بیمه ها آن را پوشش ندهند.

چگونه برای مزوتراپی آماده شویم ؟ (توصیه های لازم قبل انجام مزوتراپی)

یک هفته قبل از اینکه مزوتراپی توسط پزشک انجام شود شما باید ، از مصرف داروهایی نظیر آسپیرین و سایر داروهای ضد التهاب استروئیدی پرهیز کنید . این داروها ممکن است خطر ابتلا به خونریزی و کبودی در طول مزوتراپی را افزایش دهند.

 

روند کار مزوتراپی به چه شکل است؟

ابتدا داروی بی حسی روی صورت شما مالیده می شود البته گاهی ممکن است این فرایند بدون بی حسی انجام شود . سپس پزشک توسط آمپول با سوزنی باریک و کوتاه شروع به تزریق مواد در لایه میانی پوست می کند.

این تزریق ها بسته به شرایط درمان تا عمق ۱تا ۴میلیمتری پوست انجام می شود. پزشک ممکن است تزریق را با زاویه یا با چرخش دست انجام دهد . به هر حال در هر تزریق فقط یک قطره کوچک به پوست منتقل می شود.شما برای رسیدن به نتیجه مطلوب به چند جلسه درمان نیاز دارید . تعدا جلسات درمان بین ۳تا ۶جلسه می باشد . جلسات اول هر ۷الی ۱۰روز انجام می گیرد . اگر نیاز به جلسات بیشتر بود هر ۱۵روز یا یک ماه یکبار تکرار می شود.

آیا در مان با مزوتراپی میتواند موثر واقع شود؟

بسیار دشوار است که بصورت قطعی در مورد تاثیرات مزوتراپی صحبت کنیم همانطور که در بالا اشاره کردیم پزشکان روش های درمانی مختلفی را دارند . درضمن در این رابطه مطالعات و آزمایشات محدود بوده و زیاد قابل استناد نیست.طبق تحقیقاتی که صورت گرفته بیشترین تاثیر این روش برای جوانسازی پوست صورت بوده است.در سال ۲۰۱۲روی شش نفر برای درمان چین و چروک و جوانسازی صورت به مدت شش ماه درمان مزوتراپی انجام گرفت و نتایج مطلوبی مشاهده شد . همین روش جهت فرم دهی روی ران پای ۲۰زن در سال ۲۰۰۸انجام گرفت که تاثیر چندانی نداشت و کاهش سایزی دیده نشد.

آیا مزوتراپی با لیپوساکشن متفاوت هستند؟

مزوتراپی جایگزین غیر جراحی لیپوساکشن برای از بین بردن چربی ناخواسته در مناطق موضعی و البته در مقیاس کوچک است.لیپوساکشن به طور دائم چربی را از ناحیه هایی مثل معده، ران و پشت شما بیرون می آورد. جراحان زیبایی این روش را با قرار دادن یک لوله پلاستیکی نازک از طریق برش های کوچک در پوست انجام می دهند و سپس با استفاده از خلاء جراحی، چربی ها را ساکشن می کنند. لیپوساکشن تحت بیهوشی انجام می شود.اگر چه لیپوساکشن به طور موثر در حذف چربی دائمی در نظر گرفته می شود، بهبود می تواند تا شش هفته طول بکشد. همچنین دارای خطراتی مانند آسیب عصبی و آسیب به رگ های خونی، ایجاد خطوط نامنظم روی پوست، سوختگی و عفونت است. در ضمن لیپوساکشن هزینه بالایی دارد.مزوتراپی مثل لیپوساکشن به عنوان یک روش تهاجمی نیست. هیچ برشی وجود ندارد و هزینه آن حدود ۲۵۰هزارتومان برای هر جلسه که هزینه بسیار پایین تری نسبت لیپوساکشن است. با این وجود، ممکن است ۱۰جلسه یا بیشتر برای دریافت نتایج مورد نظر نیاز باشد.

هنوزمشخص نیست که چطور مزوتراپی برای حذف چربی موثر است. تحقیقات کافی برای آزمایش آن انجام نشده است و روش هایی که استفاده می شوند بسته به اینکه در آن انجام شده متفاوت است.لیپولیز تزریق یک درمان غیر تهاجمی است که مشابه مزوتراپی است. اصطلاح “مزوتراپی” و “لیپولیز تزریق” اغلب به صورت مترادف استفاده می شوند، هرچند که در عمل کمی متفاوت هستند.در طول لیپولیز تزریق، پزشک شما دگزیکسولات و فسفاتیدیل کولین را به لایه چربی زیر پوست تزریق می کند. همانند مزوتراپی، شواهد بسیار کمی برای نشان دادن کارایی لیپولیز تزریقی وجود دارد.

لاغری موضعی

لازم به ذکراست انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، لیپولیز تزریقی یا مزوتراپی را برای از بین بردن چربی توصیه نمی کند. آنها می گویند تحقیقات کافی برای تأیید این درمان ها انجام نشده است.

بعد از مزوتراپی تا چند وقت نیاز به استراحت داریم ؟(مراقبه های بعد از مزوتراپی)

از آنجایی که مزوتراپی یک روش کم تهاجمی است و جراحی محسوب نمی شود ، لذا بعد از آن نیاز به استراحت چندانی نیست . بسیاری از مردم می توانند به فعالیت های روزمزه خود ادامه دهند . بعضی ها ممکن است به دلیل کمی تورم و درد در ناحیه تزریق نهایتا به یک روز استراحت نیاز داشته باشند.

 •              برخی افراد ممکن است به دلیل کبودی و تورم و درد در محل تزریق نیاز به یک روز استراحت داشته باشند؛

 •               نباید در روز اول حمام کنید؛

 •               در صورت وجود درد یا سوزش از کمپرس سرد روی محل استفاده کنید؛

 •               آفتاب گرفتن و برنزه کردن پس از مزوتراپی ممنوع است؛

 •               هرگونه لایه‌برداری و الکترولیز در زمان درمان ممنوع است؛

 •              شنا کردن تا ۲۴ساعت ممنوع است؛

 •               در صورت انجام مزوتراپی روی پوست از ضد‌آفتاب استفاده کنید؛

 •               تا ۲۴ساعت از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.

چه کسانی نمی‌توانند مزوتراپی انجام دهند؟

 •               زنان باردار و شیرده؛

 •               افراد مبتلا به دیابت؛

 •               افراد مبتلا به سرطان؛

 •               کسانی که سابقه‌ی سکته قلبی دارند؛

 •               افراد مبتلا بیماری‌های قلبی و عروقی؛

 •               افراد دارای تبخال فعال

آیا نتیجه‌ی درمان با مزوتراپی دائمی است؟

پاسخ این سؤال منفی است. در مجموع مزوتراپی در تمام موارد یک درمان موقتی است و برای حفظ نتیجه باید تکرار شود. معمولا توصیه می‌شود که دو جلسه‌ی درمانی اول طی یک ماه انجام شود و پس از آن، جلسه‌ی درمانی سوم با فاصله‌ی زمانی سه‌ماهه باشد. پس از آن، برای حفظ نتایج مزوتراپی باید این درمان را تقریبا سالی یک‌بارتمدید کنید.

داروهای مورد استفاده برای تزریق در مزوتراپی

•              وازودیلاتورها و آنتی‌بیوتیک‌ها؛

•              هورمون‌هایی مثل کلسی‌تونین و تیروکسین؛

•              آنزیم‌هایی مثل کلاناژ و هیالورونیداز؛

•              عصاره‌های گیاهی، ویتامین‌ها و مواد معدنی.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری