نویسنده: رزا عابدی

زیبایی پوست

افرادی که به صورت مادرزادی لب و گونه های کوچکی دارند یا به دنبال بزرگ کردن لب و یا پر کردن خط خنده هستند، مستعدترین افراد برای فرم دهی و برجسته کردن با تزریق ژل لب یا خط خنده هستند.گریز از پیری امکان پذیر نیست و با بالا رفتن سن ، پوست دچار تغییراتی می شود و جوانی ، زیبائی و طراوت خود را از دست می دهد . با گذشت سن چین و چروکی در صورت ایجاد می شود ، علاوه بر چین و چروک تغییرات دیگری هم در فرآیند پیری رخ می دهد ، که بر پوست ، چربی و عضلات دیگر تاثیر می گذارند ، و موجب کاهش حجم ، افتادگی و شلی پوست و ایجاد چین و چروک می شود . البته این تغییرات همیشه هم تا پایان اذیت کننده نیست و میتوان تا حدودی برای درمان آنها اقدام کرد.

یکی از روش هایی پرکاربرد و محبوب که برای از بین بردن خطوط چین و چروک و بازگرداندن حجم از دست رفته ی پوست و توپر کردن دوباره ی آن وجود دارد ، تزریق ژل و فیلر است در این روش نیازی به جرحی نیست . اگر شما هم جز دسته افرادی هستید که از چین و چروک پوست خود رنج می برید ، و می خواهید شکل صورت شما به حالت قبل برگشته و یا از میزان چین و چروک آن کاسته شود و اگر شما به دنبال یک روشی بی خطر و امن و مقرون به صرفه و بدون درد جراحی برای برطرف کردن این تغییرات پوست هستید ، تزریق ژل می تواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد .

تزریق پرکننده های پوستی ( ژل، فیلر)  می تواند باعث افزایش حجم لب ها شده ، شیارهای کم عمق صورت را پر کرده و با حذف چین و چروک باعث صافی و نرمی صورت گردد. همچنین میتواند دردرمان جای زخم نیز موثر واقع شود.این تصور که تمام افراد با انجام فرم دهی لب نتیجه خوبی خواهند داشت کاملا اشتباه است، در بسیاری از افراد، نتیجه بزرگ کردن لب همیشه خوب و راضی کننده نخواهد بود، به این دلیل که این افراد خود یا لب های حجیم دارند و یا به دلیل نبود مهارت کافی در تزریق لبها دچار عدم تقارن میشوند به همین دلیل پزشک پس از معاینه به شما خواهد گفت که تزریق ژل لب در مورد شما توصیه می شود یا خیر؟

پزشک چطور تزریق ژل را انجام میدهد؟

همان گونه که ذکر شد، برای درمان چین و چروک صورت، راه کار هایی وجود دارند که یکی از آنها تزریق ژل است. تزریق ژل و فیلر یک روش درمانی تزریقی بدون نیاز به جراحی است . و یکی از روش های جوانسازی پوست ، رفع چین وچروک پوست ، پر کردن حجم پوست و رفع تغییرات ناشی از پیری پوست می باشد . در واقع ژل های پوستی و مواد فیلر ترکیباتی برای پر کردن چین و چروک و افزودن حجم به بافت های مختلف بدن است .در این روش، ژل ها که انواع مختلفی دارند به زیر پوست تزریق می شوند که بافت ها را پر کرده و سبب از بین رفتن چروک ها می شود. از آنجائی که جراحی های زیبائی بدون عوارض نیست ، امروزه حفظ زیبائی و جوانی و طراوت پوست از طریق روش های بدون جراحی بسیار پر طرفدار است . روش تزریق ژل و فیلر بعد از بوتاکس یک روش شناخته شده و مناسب بدون نیاز به جراحی است.

برای درک بهتر نحوه کارکرد تزریق ژل  روی یک کیسه نایلونی، چروک بیاندازید و سپس درون آن را با آب پر کنید، متوجه این روش خواهید شد. فیلرهای پوستی روش هایی هستند که باعث می شوند ، افزایش سن اثرات معکوسی روی پوست داشته باشد ، یکی از بهترین ویژگی ها و مزیتی که روش فیلر پوستی دارد ، این است که نتیجه ی سریعی دارد و زمان ریکاوری کوتاه مدت است و نتیجه ی حاصل طبیعی خواهد بود .

کاربرد ژل ها چیست؟

 همانطور که در مطالب قبلی نیز ذکر شد و از نام ژل ها نیز بر می آید، ژل ها موادی هستند که به بین بافت ها رفته و فاصله بین آنها را پر می کنند. در نتیجه باعث از بین رفتن چین و چروک ها می شوند. اگر در یک کیسه نایلونی آب بریزید، چروک های سطح آن از بین می رود. در این جا آب همان ژل و کیسه نیز همان پوست است.در واقع ژل ها و فیلر ها از همان ترکیبات هیالورونیک هستند ، این مواد به طور طبیعی در بافت ها و پوست ما وجود دارند ولی به مرور زمان میزان این مواد کاهش یافته و باعث می شود که پوست شکل و حجم خودش را از دست بدهد . فیل های درم ژل های تزریقی هستند که حاوی اسید هیالورونیک بوده ، به حجم صورت اضافه می شود و باعث پر شدن نواحی تو رفته می شود و باعث ایجاد پوستی صاف و جوان می شود .

انواع ژل

ژل ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام نیز بسته به نوع خودش، کاربرد متفاوتی دارد. به طور کلی می توان ژل ها را به سه دسته تقسیم کرد:

ژل های قابل جذب شونده

این نوع ژل ها از جنس مولکول های خود بدن هستند و میتوانند بر روی پوست جذب شوند.

ژل های دیر جذب

ژل رادیس (Radiesse) و کپتیکو (Captique) ، از ژل های دیر جذب هستند. این نوع ژل ها باعث تحریک بافت سازی می شوند و در طی 1 تا 5 سال عمل خواهند کرد. اشکال این نوع ژل ها (ژل های دیر جذب) این است که باعث گلوله شدن زیر پوست می شوند.

ژل های غیر قابل جذب

این نوع ژل ها غیر قابل جذب در پوست بوده و به هیچ وجه جذب پوست نمی شوند. ژل های آرتکل و آکوآمید از این دسته ژل ها هستند. روش تزریق ژل ها به پوست است. البته نمی توان این گونه ژل ها را به خود پوست تزریق کرد و این یکی از معایب این گونه ژل هاست. در ضمن، ژل های غیر قابل جذب، در طی زمان بیشتری اثر میکنند (حدود 3 تا 5 سال) . یکی از معایب این ژل ها گلوله شدن زیر پوست است که از معایب محسوب می شود؛ یعنی می توان پس از مدتی، آنها را در زیر پوست لمس کرد.

مطالب مرتبط: تزريق چربي چيست؟

کدام ژل ها برای چه نواحی مناسب هستند؟

تفاوت اصلی بین ژل‌ها، غلظت، چسبندگی و ماندگاری آن‌ها می‌باشد. انواع ظریف‌تر و نرم‌تر ماندگار زیادی ندارند، درحالی‌که فیلرهای با غلظت بالا دوام بیشتری خواهند داشت . ژل های تزریقی مختلف برای قسمت های مختلف کاربرد دارند . برای مثال نوع ظریف آن ها برای نواحی از پوست که ظریف بوده و صاف بودن آن ها اهمیت ویژه ای دارد مانند چشم ها و بالای لب کاربرد دارد و نوع غلیظ ژل ها برای افزایش حجم کاربرد دارند . ژل های تزریقی دارای انواع زیادی هستند که در زیر به معرفی برخی از آنها می پردازیم :

ژل جوودرم اولترا

اگر شما خواهان تزریق ژل در قسمت بافت های صورت که دچار چین و چروک هستید ، پیشنهاد ما به شما از روش ژل جوودرم اولترا است .این روش باعث می شود حجم پوست شما به صورت موقتی خصوصا در اطراف دهان و بینی بالا رود . بهترین گزینه برای برجسته کردن لب ها هم روش ژل جوودرم اولترا است .

ژل جوودرم والیوما

با بالا رفتن سن حجم گونه ها کاهش می یابد ، این ژل این کاهش حجم گونه ها را جبران می کند و در نهایت کمک می کند تا صورت شخص جوان تر و شاداب تر به نظر برسد . این روش برای یالا رفتن حجم زیر پوست و برجسته کردن گونه ها و لیفت کمک می کند و برای این گزینه ها روش مناسبی می باشد .

ژل ریدیس

یکی دیگر از روش های برجسته کردن پول ژل ریدیس می باشد . در این روش ژل با یک سوزن کوچک به زیر پوست تزریق می شود ، و باعث می شود حجم پوست به طور سریعی بالا رود . تولید کلاژن و تحریک محرک های طبیعی بدن از مزیت های این روش می باشد .

ژل های هیالورونیک اسید چقدر ماندگاری دارند؟

ژل های هیالورونیک اسید حدودا 6 الی 18 ماه ماندگاری دارند و پس از آن رفته رفته به صورت طبیعی جذب می شوند و باید تمدید شوند. مزیت دیگر تزریق ژل ها برای بزرگ کردن لب ها و گونه ها این است که اگر پس از تزریق ژل به هر دلیل پشیمان شوید یا از نتیجه حاصله راضی نباشید با تزریق یک آنزیم کاملا به حالت اول باز می گردد (تزریق این آنزیم هیچ عارضه ای ندارد).

آشنایی با بهترین مارک های ژل در ایران

در حال حاضر بهترین برندهای تزریق ژل در ایران عرضه میشوند به شرح زیر است:

 • ژل ژوویدرم ساخت لابراتوآر Allergan امریکا

 • ژل استایلج ساخت لابراتوآر Vivacy فرانسه

 • ژل تئوسیال ساخت لابراتوآر Teoxane سوئیس

 • ژل بلترو ساخت لابراتوآر Merz کشور آلمان

 • ژل آلیاکسین ساخت لابراتوآر IBSA کشور ایتالیا

این برندها در حال حاضر گرانترین ژل های دنیا و ایران برای تزریق ژل صورت هستند و همچنین معتبرترین تاییدیه های بین المللی را دارند و از همه مهم تر از طریق مجرای قانونی وارد کشور می شوند (دمای سلامت)

یک درجه ارزان تر، ژل هایی هستند که از برندهای فوق ارزان تر هستند و تاییدیه های وزارت بهداشت را دارند و پس از آن ژل هایی هستند که قیمت آنها به شکل شگفت انگیزی ارزان است. باید بدانید این ژل ها غیر استاندارد هستند و استفاده از آنها یعنی بازی با سلامت بدن!! در حال حاضر در این مطب برند ژوویدرم امریکا، استایلج فرانسه، تئوسیال سوئیس و رستیلن سوئیس برای تزریق ژل لب و پروتز گونه استفاده می شود.

مطالب مرتبط: بوتاکس چيست؟

 

پیش از آن باید بدانید برای هر ناحیه معمولا به چه میزان ژل نیاز است:

 • بزرگ کردن لب (معمولا حداکثر یک سی سی)

 • رفع خط خنده و خط اندوه (مجموعا یک سی سی)

 • پروتز گونه ( یک الی دو سی سی)

 • زاویه سازی صورت اطراف گونه – فرم V: (دو الی سه سی سی)

 • زاویه سازی فک (دو الی چهار سی سی)

 • رفع فرم غم و خستگی نیمه پایین صورت: (یک الی پنج سی سی)

 • خط اشک / زیر چشم (یک سی سی و کمتر)

 • پروتز چانه (یک الی دو سی سی)البته باید بدانید اکثر موارد فوق برای ایجاد فرم طبیعی در اکثر موارد در دو مرحله تزریق می شوند (به فاصله دو هفته)

نواحی متداول برای تزریق ژل

ژل‌های پوستی برای حجم بخشیدن دوباره به صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. از دست رفتن حجم صورت باعث پیدایش چین و چروک، تورفتگی و چروکیدگی پوست می‌شود. کاهش حجم صورت یکی از عوارض اصلی افزایش سن است و تزریق ژل به بازسازی حجم از دست رفته و جوان سازی پوست کمک می‌کند. به طور خاص تزریق ژل برای نواحی زیر در صورت به کار می‌رود:

1. برجسته سازی نمودن لب : با کمک تزریق ژل و چربی می توان حجم لب ها را افزایش داد و به لب ها شکل و زاویه داد و باعث زیبائی ظاهری چانه شد .

2. برجسته سازی گونه : فیلرهای درم همچنین برای پر کردن گونه‌ها در نواحی فرورفته در اثر ژنتیک، افزایش سن و کاهش چربی بسیار عالی می‌باشند. در واقع با کمک تزریق ژل می توان یک برجستگی کم تهاجمی به گونه ها داد .

3. گودی زیر چشم : با گذشت سن و از دست رفتن حجم محل تلاقی چشم و گونه ، اطراف چشم دچار گودی شده و باعث می شود فرد همیشه خسته ، مریض و پیر به نظر برسد ، با تزریق ژل این کاستی هایی که در زیر چشم به وجود آمده است ، برطرف می شود .

4. رینوپلاستی غیر جراحی : این ژل پوستی در لایه ی سطح بینی تزریق شده و باعث حذف زاویه آن ناحیه می شود و با پر کردن فرورفتگی ها باعث ایجاد تقارن می شود . این کار باعث زیباتر و جذاب تر به نظر رسیدن بینی می شود .

5. چین و چروک های دور لب : گاهی دیده می شود که در دور لب چین و چروک های عمیقی وجود دارد که ظاهر شخص را به اصلاح زشت می کند ، این ژل می تواند در این قسمت ها تزریق می شود و آنها را ترمیم کند در نهایت حجم از دست رفته بازگردانده شود و این چین و چروک ها پر شوند.

6. زاویه دار کردن صورت : اگر بخواهید صورتی زاویه دار داشته باشید می توان از ژل های پوستی ضخیم برای قسمت ها ی صورت استفاده کرد .

7. برجسته کردن چانه ها : با تزریق این ژل ها در چانه می توان ظاهر چانه را بهبود بخشید و به آن شکل داد.

8. اطراف دهان : اگر بخواهیم به حجم اطراف دهان کمک کنیم تزریق ژل روش مناسبی است . این ژل ها علاوه بر اینکه چین و چروک های نواحی مختلف را از بین می برند سبب کاهش افتادگی های پوست در اطراف دهان می گردند.

9. نواحی زیر فک: فیلرها برای کاهش افتادگی نواحی زیر فک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

10. جای جوش

11. جوان سازی پوست

12. بزرگ کردن باسن

13. بزرگ کردن سینه

14. چین و چروک گردن

15. لبخند لثه‌ای

آیا تزریق ژل لب درد دارد؟

در برخی از مطب ها فقط با استفاده از کرم های بی حسی موضعی تزریق ژل صورت انجام می شود، بله در این حالت بزرگ کردن لب درد زیادی دارد و معمولا خیلی از افراد دیگر تمایلی به تزریق ژل در آینده نخواهند داشت، ما در این مطب فقط با استفاده از بی حسی کامل عصب ناحیه لب، تزریق ژل لب را انجام می دهیم به گونه ای که اصلا احساس نخواهید کرد، این شکل از تزریق معمولا کمی مشکل تر است. به طور کلی تمام تزریق ها در صورت با حداقل درد انجام می شود (گونه، خط خنده، لب و…)

مزایای تزریق ژل

 • تزریق ژل یک روش درمانی غیر تهاجمی با زمان بستری کوتاه است بنابراین شما بلافاصله می‌توانید به فعالیت‌های روزمره بپردازید

 • چین و چروک‌های پوست کاهش یافته و به ظاهری جوان‌تر دست خواهید یافت

 • حجم از دست رفته پوست دو باره پر شده و ظاهری جوان‌تر به وجود خواهد آمد

 • نتایج تزریق ژل پر دوام است

تزریق ژل چه معایبی دارد :

 • تزریق فیلر و ژل عملی موقتی بوده و حداقل هر ۶ ماه یک بار نیاز به  ترمیم دارد.

 • بدن برخی از افراد نسبت به تزریق ژل واکنش منفی ایجاد می‌کند.

 • رفته رفته هزینه‌ و قیمت تزریق فیلر در طول زمان افزایش پیدا می‌کند.

 

پس از تزریق ژل چکارایی بکنیم؟

برای دستیابی به نتایج بهتر بعضی وقتها بهتر است تزریق ژل در چند مرحله صورت بگیرد. اولین درمان، پایه و اساس درمان‌های آتی را می‌سازد و درمان‌های بعدی باعث بهبود و تثبیت ظاهر خواهد شد.معمولاً پس از تزریق قرمزی موقتی روی پوست ایجاد می‌شود. تورم هم پس از عمل به خصوص پس از پروتز لب به وجود می‌آید. تورم ایجاد شده باعث می‌شود که محل مورد درمان بزرگ‌تر و حجیم‌تر به نظر برسد و غالباً سه روز یا بیشتر طول می‌کشد تا نتایج واقعی در محل تزریق خود را نشان دهد. در مقابل، ناحیه‌ای که با ستفاده از ژل اسید هیالورانیک مورد تزریق قرار گرفته است تا یک هفته متورم باقی می‌ماند که نشان دهنده جذب آب توسط این اسید است. نتیجه نهایی پس از انجام تزریق به این روش بعد از یک هفته یا بیشتر قابل مشاهده خواهد بود. در این مدت التهاب و تورم از بین می‌رود و آب محل تزریق کشیده می‌شود.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری