نویسنده: فائزه اسفرورینی

سلامت مو

درمان سریع شوره سر با شامپوهای خانگی

در شرایط فعلی و به دلیل وجود آلودگی ها،تغذیه نامناسب و شامپوهایی که کمتر میشود به سلامت آنها اعتبار داشت شوره سر امری شایع بین مردم و خصوصا جوانان شده است که در انظار برایشان بسیار ناراحت کننده و عذاب آور خواهدبود.پیرو مقاله قبلی موبویار و درخواست مخاطبین عزیز و همراه موبویار بر آن شدیم تا روش ساخت چند نوع شامپوی خانگیه مفید برای مو و خصوصا شوره سر را خدمتتان ارائه کنیم.شامپو ضد شوره خانگی هم بصرفه است و هم محتوایات آن از زیردست خود شما رد شده و به سلامت و ایمنی آن مطمئن هستید.

عسل اولین شامپو ضد شوره

در مقایسه با ماسک های مو این شامپو ضد شوره بسیار راحت است.برای ساخت این شامپو ضد شوره شما نیاز به عسل خالص و ارگانیک و آب فیلتر شده دارید .عسل، حاوی ویتامین هایA، B وC و همچنین با پتاسیم، فسفر ، آهن، کلسیم و منیزیم است.فقط کافیست یکبار این مخلوط فوق العاده را تجربه کنید تا متوجه تاثیرات آن بطور ملموس بشوید.این مفهوم که ،عسل می تواند از شوره سر جلوگیری کند، توسط مطالعاتی که بر روی ده زن و بیست مرد که در سال 2001 انجام شدثابت شده است. این آزمایش نیاز به بیماران مبتلا به درماتیت مزمن دارد تا ترکیبی از 90% عسل و 10% آب در مناطق متسعد پوسه ریزی استفاده شود.

مخلوط را به ساقه و ریشه مو ها میزنیم.بعد از یک ماساژ ملایم و تامل سه ساعته برای اثر بخشی شامپو ضد شوره میتوانید بعد از گذشت یک هفته نتایج مطلوب آن را مشاهده کرد. 5 بیماری که این درمان را بطور مداوم ادامه دادند، تقریبا مشکلشان به طور کامل حل شد. اما 10 نفر از 15 بیماری که تکنیک شامپو عسل را متوقف کرده بودند، چهار ماه مجدد در این زمینه دچار مشکل شدند.

طرز ساخت شامپو ضد شوره با مواد گیاهی

آماده سازی شامپو ضد شوره با عسل:

عسلی را انتخاب کنید که میزان خلوص بالایی داشته باشد و از کیفیت خوبی برخوردار باشد. تا بتوانید از تمام مزایایش، از مواد معدنی و همه ویتامین هایش استفاده کنید. عسل را برای مصرف یکبارتان با مقداری آب گرم ترکیب کنید موی خود را مرطوب کنید و مخلوط را روی پوست سرتان بمالید.با ملایمت موها و پوست سرتان را مالش دهید.سپس ساعاتی فرصت دهید تا املاح  ترکیب جذب موهایتان شود.

این شامپو ضد شوره سبب تحریک پوست سر و افزایش گردش خون میشود دقت کنید که ترکیب حتما به تمام نقاط آسیب دیده و موجب خارش سرتان برسد. اجازه دهید به مدت سه ساعت بماند، موهای خود را در یک حوله گرم بپیچانید.هنگامی که زمان تمام شد، موهایتان را با آب گرم شستشو دهید، در کنار ازین روش میتوانید موهایتان را آب گرم و سرکه سیب شستشو دهید که خودش میتواند حتی به تنهایی یکی از روش های موثر در درمان پوسته سرباشد.

شامپو صابون کاستیل و آبرسانی شیر نارگیل برای تهیه شامپو ضد شوره

درمان سریع شوره سر با صابون کاستیل

برای ساخت این شامپو ضد شوره نیازمند یک چهارم فنجان شیر نارگیل،نصف لیوان صابون مایع کاستیل، نصف لیوان گلیسیرین سبزیجات، دو قاشق غذاخوری روغن طبیعی (جوجوبا، نارگیل یا روغن بادام، که البته هر سه میتواند پیشنهادمناسبتری باشد) و سه تا چهار قطره از روغن اساسی با کیفیت بالا برای عطرش هستید.

دقت کنید که تمام مواد به دلیل داشتن حالت روغنی محلول نیستند و باهم ترکیب نخواهد شد. بنابراین حتما قبل از هربار مصرف محلول را خوب تکان دهید و سپس اقدام به استفاده بکنید.

میتوانید از این شامپوی ملایم به صورت یک روز در میان استفاده کنید، تا موهای شما را نرم و براق کند.شامپو کردن روزانه با این محلول توصیه نمی شود، چراکه موهایتان به روغن طبیعی خودش هم نیاز دارد تا تمام ریشه مو را تغذیه کند.

شامپو پاک کننده سرکه سیب برای شوره سر

از سرکه سیب میتوان در دو روش جهت رفع شوره سر استفاده کرد هر دوی این ها با شوره سر، خارش و بثورات مبارزه می کنند در حالی که بوی مطبوعی ندارند، سرکه سیب بسیار برای پوست سر تحریک شده مفید میباشد. توازن را درمیزان  PHبرقرار میکند. و از پیدایش پوسته های خشک سر جلوگیری میکند

روش استفاده از سرکه سیب بدین صورت است که یک فنجان سرکه را به یک لیتر آب گرم اضافه میکنیم و موهای خود را پس از شستشو با آن آبکشی کنید.خارش را تسکین میدهد تحریکات پوستی را تسکین میبخشد و از همه مهمتر سبب نرمی و لطافی برای موها میشود که راحتر شانه شوند.موها شفاف تر و نرم تر می شوند.اگر بوی بد این محلول شما را آزار میدهد بهتر است نگرانش نباشید چراکه بعد از یک روز ای میان خواهد رفت.

روش تهیه شامپوهای ضد شوره

روش دوم برای استفاده از سرکه سیب:

در این روش در ابتدا نیاز به یک بطری اسپری دارید. آب گرم . سرکه سیب را به یک نسبت با هم مخلوط کنید و درون بطری بریزید.سپس از ریشها ی موهایتان آغاز کنید و خوب موارد ترکیبی را به آنها اسپری کنیدسپس موهارا با حوله ای گرم بپیچید و بگذارید تا دقائقی به همان شکل بمانید تا محلول ساخته شده به آن اثر کند.بعد از گذشته حدود بیست دقیقه میتواندی موهایتان را تنها با آب آبکشی کنید.

پاکسازی شوره سر توسط جوش شیرین

طبق مطالعات انجام شده درموارد خواص و مزایای جوش شیرین دریافتیم که این ماده میتواند یک اسکراب صورت عالی برای شما باشد که دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است. علاوه بر این، می تواند با شوره سر نیز مبارزه کند. به همین سبب میتوان از ماده به راحتی یک شامپو ضد شوره قوی ساخت،جوش شیرین میتواند به عنوان لایه بردار خفیف، می تواند به عنوان یک قارچ کش عمل کند، و پوست سر را پاک کند و شوره سر را از بین ببرد. استفاده از جوش شیرین، به جای شامپو ممکن است غیر معمول باشد یقیننا هیچ دارویی نیست که صرفا با یک بار مصرف نتایج عالی و تکان دهنده و همینطور ماندگار داشته باشد بنابراین برای رسیدن به نتیجه دلخواهتان در مصرف شامپو ضد شوه ای که میسازید مداومت به خرج دهید.

درمان سریع شوره سر با جوش شیرین

روش ساخت این شامپو ضد شوره:

برای شروع نیازمند یک قاشق غذاخوری جوش شیرین یک فنجان آب و در صورت تمایل چند قطره روغن رزماری هستید.نسبت یک قاشق غذاخوری جوش شیرین به یک فنجان آب می باشد.مخلوط را در یک بطری یا یک لیوان بریزید تا یک خمیر سفت بدست آید ؛ از آن، مانند یک شامپو معمولی استفاده کنید.اگر آماده نیستید تا جوش شیرین را به طور کامل جایگزین شامپو خود کنید،معمولا استفاده از این ماده به عنوان شامپوی دائم برای افرادیکه تازه به جرگه استفاده کننده گا از شامپوهای طبیعی میپیوندند طبیعی نیست برای همین میتوانید برای شروع مقداری جوش شیرین با شامپوی خود مخلوط کرده و استفاده کنید ،می توانید از این تکنیک یک روز در میان استفاده کنید، تا زمانی که پیشرفت انجام شود. پس از آنکه شوره سرتان به طور کامل از بین رفت این روش را تنها هر دو هفته یکبار بکار بگیرید.

شامپو متعادل کننده روغن درخت چای برای درمان شوره سر

اکثر افراد فکر می کنند اضافه کردن روغن به پوست سر چرب، مانند ریختن نمک روی زخم است اما این فکر اشتباهی بیش نیست چراکه دلیل ایجاد پوست بیش از اندازه چرب درواقع وجود  بشدت خشک شده ایست که توسط ترشح چربی اغراق شده سعی میکند خشکیش را تاحدودی جبران کند.چای سبز برای شوره سر، چرب نیست ؛ برعکس:ثابت شده روغن درخت چای باعث کاهش میزان چربی، خارش و مبارزه با ریزش مو می شود، و باعث می شود تا بهترین شامپو برای شوره سرشما باشد. برای درمان لک ها و جوش ها عالی است، روغن درخت چای همچنین در درمان سلول های مرده پوست مفید است.

 

درمان سریع شوره سر با روغن درخت چای

برای تهیه این مخلوط:

یک فنجان آب گرم را با یک قاشق غذاخوری روغن درخت چای ترکیب کنید.آن را درون یک اسپری یا بطری اضافه کنید و بعد از شامپو کردن بر روی پوست خود بزنید. آن را آبکشی نکنید.خواص ضد قارچی آن، پوست سر را پاکسازی می کند، و خارش و درد را از بین می بردهرگز روغن چای را روی پوست نازک خود نزنید، چون روغن قوی ای است و می تواند باعث بروز خارش شود.

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری