نویسنده: رزا عابدی

دکوراسیون

استفاده از اصول فنگ شویی به شما کمک میکند تا علاوه بر داشتن خانه ای مدرن و خوش چین بتوانید از تمام جریانات مثبت جاری در جهان نیز بهر ببرید.

فنگ شویی دکوراسیون آشپزخانه و قوانین مرتبط با آن

آشپزخانه ها مدت زیادیست که به عنوان قلب خانه در نظر گرفته شده اند و البته در فنگ شوی هم همینطور است و از همین جهت دکوراسیون آشپزخانه از اهمیت بسزایی برخورداراست. در واقع فنگ شویی آشپزخانه نماد سلامت, فراوانی و حتی ثروت است.به دلیل اهمیت در زندگی, دکوراسیون آشپزخانه یک فضای کلیدی است که از فنگ شویی به طور قابل توجهی سود می برد.  در واقع دکوراسیون آشپزخانه یکی از سه ناحیه مهم در خانه است که باید در چینش آن دقت شود و بد نیست بگوئیم دو ناحیه مهم دیگر در کمال تعجب ورودی و اتاق خواب هستند.در این بخش از مقاله موبویار ما راجع به تاریخچه فنگ شویی در دکوراسیون آشپزخانه و چگونگی پیشرفت پیشرفت فنگ شویی در آشپزخانه های مدرن امروزه بحث خواهیم کرد تا به اطمینان برسی که انرژی چی فراوان است.

تاثیر استفاده از قوانین فنگ شویی در دکوراسیون آشپزخانه 

در فنگ شویی چند عنصر اصلی و پایه وجود دارد که هنگام طراحی دکوراسیون آشپزخانه باید به آنها دقت کنید. قرار دادن لوازم خانگی شما نیاز به پیروی از اصول فنگ شویی در مقابل آب و گرم در مقابل سرما دارد. زیرا قرار گرفتن نادرست وسایل می تواند باعث ایجاد المان های شوم و چی منفی شود.

چند عنصر اصلی در دکوراسیون آشپزخانه

 محل صحیح آشپزخانه کجاست؟

متناسب با مکانی که برای آشپزخانتان در نظر گرفتید گزینه های زیر را در نظر داشته باشید:

آشپزخانه قسمت جلویی خانه و یا روبروی درب جلویی قرار نگیرد این مکان تمام انرژی  های مثبتی را که قصد ورود به خانتان را دارد میگیرد.

آشپزخانه را مقابل اتاق خواب ها قرار ندهید. انرژی چی در آشپزخانه یانگ و جنگ با انرژی یین اتاق خواب است. این نوع پیکربندی منجر به بیماری اعضای خانواده می شود.

این مکان را در مرکز منزل قرار ندهید.

آشپزخانه را در قسمت زیرین حمام در طبقه های بالاتر قرار ندهید چرا که آب فاضلاب برایتان بسیار مخرب خواهد بود.

از هم سطح بودن اتاق نشیمن،غذاخوری و آشپزخانه اطمینان حاصل کنید.

شکل دکوراسیون آَپزخانه و چیدمان آن باید به شکل مستیطیل باشد از چیدمان گرد خود داری کنید.

اگر منطقه رخت شوییتان کنار و یا داخل آشپزخانه قرار دارد اجازه ندهید که لباسهای کهنه تلنبار شوند.

محل قرار گیری آشپزخانه طبق اصول فنگ شویی

برخی رنگها مانند رنگ های سبز و قهوه ای برای سوخت عنصر آتش برای آشپزخانه ایده آل هستند.

رنگ قرمر معرف خروش آتش است و نمیتواند گزینه خوبی برای دکوراسیون آشپزخانه باشد مگر در مکان هایی مثل غذاخوری ها که مشتریها بطور گذری عبور میکنند و مجبور نیستند به طور مداوم این رنگ را تحمل کنند. گرچه که حتی در آن صورت هم توصیه میشود از این رنگ به مقدا کم استفاده شود.

میتوانید در دکوراسیون آشپزخانه تان رنگ هایی را بکار ببرید که مشخصه المان های مختلف برای داشتن آشپزخانه ای جذاب هستند.

جهت آشپزخانه

شرق،جنوب شرقی،شمال شرقی،شمال غربی و شمال جهت های خوبی برای قرار گرفتن آشپزخانه هستند.

غرب نه خوب است و نه بد

جنوب و جنوب غربی مسیرهای شومی هستند.

تابو و اشتباهات در دکوراسیون آشپزخانه با فنگ شویی:

آشپزخانه ای که با در حمام ،در ورودی و یا در عقبی رو به رو میشود.

اگر آشپزخانه تان را با در جلویی روبرو و مواجه کنید ممکن است متحمل خسارات مالی غیر منتظره و شدیدی بشوید. اگر با در پشتی روبریش کنید ممکن است متحمل هزینهای غیر منتظره ای بشوید.اگر با در حمام روبرو باشد، ممکن است بیماری سیستم گوارشی یا آسیب مالی داشته باشید.

 آشپزخانه باز

امروزه افراد زیادی هستند که علاقمندن دکوراسیون آشپزخانه را بصورت باز طراحی کنند.  درواقع انجام دادن اینکار در شرایطی که در آشپزخانه آَپزی میکنید میتواند انباشت ثروت را تضعیف کند.در عین حال،در زمان استفاده از روغنها بوی و دود نامطبوع آن به نشیمن هم سرایت میکند که مغایر با محیط خانه و سلامت شخصی شماست.

اشتباهات فنگ شویی رایجی که در دکوراسیون آشپزخانه اتفاق میفتد

قرار دادن آشپزخانه در روبرو و کنار حمام و دستشویی

برخی افراد به دلیل صرفه جویی در فضا درب حمام را مهرو موممیکنن و سپس از آشپزخانه دری به حمام باز میکنند. در واقع آشپزخاه متعلق به عنصر آتش است و حمام متعلقه به آب. بدیهی است اتصال این دو عنصر متضاد بهم باعث ایجاد انرژی منفی ومحدودیت میشود. اگر آشپزخانه با در حمام مواجه شود, محدودیت بین آتش و آب نیز شکل می گیرد, و اعضای خانواده مستعد بیماری های پوستی و حساسیت دستگاه گوارش هستند.

سوای از این جریان طبق نظریه علمی هم اینکار صحیح نیست. چرا که حمام محل شستشو و بهداشت بوده و آشپزخانه مقر خوراکیها و مواردی که مستقیما با سلامت انسان در ارتباط هستن بنابراین باید از گزند هرگونه مورد غیر بهداشتی در امن بماند.

قرار گرفتن آشپزخانه در مرکز خانه

در مطلب قبلی یادآور شدیم که آشپزخانه متعلق به عنصر آتش است بنابراین قرارگرفتن آن در مرکز میتواند مانند شعلهای آتش همه قسمت هارا در خود ببلعد و سلامت افراد خانواده را تحت تاثیر قراردهد چرا که در قلب هم آتش وجود دارد. بنابراین باید مکان دیگری برای آشپزخانه در نظر گرفت.

دیگر تابوهای چیدمان دکوراسیون آشپزخانه

ابزار و لوازم باید به خوبی و درستی جایگیری شوند. ماهیتابها و قابلمه هایی که شلوغ و در هرج و مرج هستند موجب سردرد میشوند و مستعد میکروب هایی است که میتواند باعث بروز بیماری شوند.

یخچال و سطل برنج آشپزخانه را نباید خالی بگذارید چرا که نماد خانواده نگران لباس و غذاست.

در قسمت بالای سینک ظرف شویی بهتر است پنجره ای باشد تا بتوانید از فضای بیرون لذت ببرید و هوای آشپزخانه را تمیز کنید.

رنگ های روشن و گرم مانند سبزو سفید برای ایجاد محیطی آرام مفید هستند.

ترکیب رنگ سفید و سبز در آشپزخانه

رنگ های توصیه شده در دکوراسیون آشپزخانه طبق اصول فنگ شویی

معمولا انسان ها واکنش های متفاوتی نسبت به رنگها دارند. بنابراین هیچ فرمول خاصی برای انتخاب پالت رنگی برای دکوراسیون آشپزخانه تان وجود ندارد. آنچه که شما را جذب می کند و باعث می شود احساس راحتی کنید، احتمالاً همان بهترین محل برای شروع است. اما در این بخش از مقاله موبویار ایده هایی برای رنگ های آشپزخانه فنگ شویی وجود دارد.

برخی رنگها مانند رنگ های سبز و قهوه ای برای سوخت عنصر آتش برای آشپزخانه ایده آل هستند.

رنگ قرمر معرف خروش آتش است و نمیتواند گزینه خوبی برای دکوراسیون آشپزخانه باشد مگر در مکان هایی مثل غذاخوری ها که مشتریها بطور گذری عبور میکنند و مجبور نیستند به طور مداوم این رنگ را تحمل کنند. گرچه که حتی در آن صورت هم توصیه میشود از این رنگ به مقدا کم استفاده شود.

میتوانید در دکوراسیون آشپزخانه تان رنگ هایی را بکار ببرید که مشخصه المان های مختلف برای داشتن آشپزخانه ای جذاب هستند.

آبی

آبی مکمل رنگ نارنجیست که یک رنگ بسیار اشتها آور و محرک است.عجیب نیست که این رنگ بر اشتها تاثیر معکوس دارد. برخی براین عقیده اند که به علت آنکه غذای آبی در طبیعت کمیاب است بهتر است از آبی جهت متعادل کردن انرژی استفاده شود.اما استفاده بیش از اندازه ازاین رنگ در دکوراسیون آشپزخانه جاذبه غذا را پایین آورده و ممکن است برای آشپزها و کسانی که دوست دارند غذا را برای عزیزان آماده کنند, دلسرد کننده باشد.

رنگ آبی در فنگ شویی آشپزخانه

نارنجی و قرمزدر دکوراسیون آشپزخانه

نارنجی همراه با قرمز ارتباط نزدیکی با لذت غذا خوردن دارد. می تواند یک آشپز در حال شکوفایی باشد که هدف آن آماده کردن غذا است که دیگران دوست دارند غذا بخورند; با این حال استفاده بیش از حد از این رنگ، اشتهای زیادی ایجاد می کند، که ممکن است مشکل برانگیز باشد. استفاده از این رنگ ها در ابعاد کم تر تاثیرگذار و مناسب خواهند بود.

فنگ شویی رنگ قرمزو نارنجی در دکوراسیون آشپزخانه

در ادامه معرفی ایده های رنگ برای فنگ شویی دکوراسیون آشپزخانه به رنگ سیاه میرسیم

به علت توانایی بالای این رنگ در تاثیر بصرری فضا بهتر است از این رنگ در دکوراسیون آشپزخانه تان اجتناب کنید.با اینکه رنگی بسیار دراماتیک بنظر میرسد اما در آشپزخانه میتواند ایجاد سردی و جدایی بکند.به تازگی برخی از آشپزخانه های مدرن سیاه و سفید هستند; طبق توصیه فنگ شویی در این آشپزخانه ها باید از رنگ قرمز استفاده کرد, چه یک حوله یا حتی کاسه ای پر از سیب قرمز مصنوعی که جانی دوباره از حیات به محیط بدهد و اشتها و شادی به فضا را برگرداند. اما فنگ شویی برای اجتناب از یک آشپزخانه سیاه و سفید توصیه می کند. در عوض, یک روکش کانتر سیاه با تن زمینی مانند قهوه ای یا حتی زیتونی برای کاهش کنتراست رنگ و افزایش صمیمیت آشپزخانه مفید است.

اجتناب از رنگ سیاه در فنگ شویی آشپزخانه

زرد و یا طلائی

از بین رنگ های زمینی رنگهای طلایی و زرد در دکوراسیون آشپزخانه میتواند فنگ شویی زیبایی را اجرایی کند.احساس صمیمت،آرامش و راحتیو شادی ایجاد میکند. اینها رنگ های جمع آوری و پیوند دهنده هستند که در نهایت منجر به یک طراحی دکوراسیون آشپزخانه رویایی میشود.

تاثیر رنگ زرد در فنگ شویی آَشپزخانه

در ادامه مبحث توصیهای فنگ شویی در مورد دکوراسیون آَشپزخانه میرسیم به:

نحوه نور پردازی

بعد از حمام و تاق خواب، آشپزخانه معمولا اتاق کناری بعدی خانه است که کسی صبح به آنجا میرود بنابراین بهترین ایده این است که تا میتوان فضا را شاد و آفتابی نگه داشت. در حقیق میتوان گفت قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید به علت ترشح ملاتونین سبب ایجاد روحیه بالاتر و حالت روانی بهتری خواهد شد.برخی آشپزخانه ها غرق در نور هستند که این خیلی خوب است اما برخی دیگر از این نعمت محرومند.در این موارد، ممکن است، نصب یک دریچه سقفی و یا حتی یک لوله خورشیدی از طریق سقف مفید باشد.

احترام به اجاق آشپزخانه الزامیست!

به عنوان یک سمبل فنگ در مورد ثروت, اجاق گاز یک دستگاه قدرتمند است و نیاز به احترام خاصی دارد. اجاق را تمیز و در شرایط عالی نگه دارید.

جایگاه و اهمیت اجاق گاز در دکوراسیون آشپزخانه

آیینه ای بالای اجاق گازتان آویزان کنید

البته این مورد برای هه توصیه نمیشود. طبق قوانین فنگ شویی اگر دکوراسیون آشپزخانه شما تاریک است توصیه میشود یه آینه بالای اجاق یا بخاری آویزان کنید تا گرما و نور را منعکس کند.آینه همچنین میتواند نمای پنجره شمارا هم منعکس کند اینطور پنجرها دوبرابر بنظر میرسند.در حالی که یک افسانه مدرن نفوذ کرده است که یک آینه در این موقعیت، ثروت خانواده را دو برابر خواهد کرد، ما توصیه نمی کنیم که از آینها به سبب ایجاد چنین جادوهایی استفاده کنید.اما مزیت دیگر وجود آینه پشت گاز این است که کسی که با اجاق آشپزی می کند، در آن چه که به عنوان "موقعیت فرمان" در فنگ شویی شناخته می شود، با وجود اینکه پشت سر آن ها به سمت اتاق است، می تواند پشتشان را ببیند. این باعث می شود که فرد احساس امنیت و راحتی بیشتری داشته باشد. فنگ شویی در هر فضایی بهترین گزینه است.

در فنگ شویی از اهمیت تمیزی غافل نشوید!

همانطور که در جریان هستید تمیزی و پاکیزگی در فنگ شویی از اهمیت بسزایی برخوردار است.به خصوص در فضاهایی که به طور مستقیم با سلامتی در ارتباط هستند. مانند آشپزخانه، کشوها و کابینت ها، داخل و خارشان باید به طور مستمر گردگیری شوند.لوازم خانگی مرتب،دیوارها و کانترها را خلوت و تمیز نگه دارید همینطور از طی کشیدن و تمیزی کف آشپزخانه غافل نشوید.تفاوت زیادی میان خانه تمیز و خالی وجود دارد هرچند که گاها اینها را در کلمه یکی میدانند. در دکوراسیون آشپزخانه معمولا کانترها تمایل زیادی برای تبدیل شدن به یک تله گیر دارند. بطوری که معمولا در یک فضای شلوغ خانگی اولین مکان برای قرارگیری انواع جزوات،قبض ها و یادداشت ها میشوند.یکی از راهنمای خوب فنگ شویی این است که تنها چیزهایی که اغلب بطور روزانه و یا هفته ای سه تا چهاربار به آنها نیاز دارید متوانند روی کانتر قراربگیرند. چیز دیگری نباید باشد وگرنه احساس سردرگمی می کنید.

چاقوها را در جایی خارج از دیدتان بگذارید

فنگ شویی به طور ذاتی تشخیص داده که چاقوها در بهترین حالت، باعث احساس ناراحتی و در بدترین حالت تهدیدآمیز می شوند و آسیب می بینید. بنابراین، برای نگهداری چاقو در امتداد یک نوار مغناطیسی نصب شده بر روی دیوار یا در یک بلوک قصابی، استفاده نکنید، یک آشپزخانه فنگ شویی، چاقوها را از دید پنهان می کند. این روش امن تر است.

تاثیر عنصر چوب را در دکوراسیون  آشپزخانه فراموش نکنید

بسیاری از آشپزخانه های مدرن به راحتی آب (ظرف شویی), آتش (اجاق), زمین (رنگ) و فلز (لوازم) را دارند, اما اغلب برای اطمینان از اینکه عنصر چوبی در آشپزخانه نمایش داده می شود, موضع فعالی دارد.استفاده از چوب در دکوراسیون آشپزخانه اصلا سخت نیست. شما میتوانید حتی با قرار دادن ظرف میوه ای چوبی رو کانتر آشپزخانه و یا تخته برش گوشت، حتی یک گیاه گلدانی کوچک یا نقاشی یک گیاه گلدانی کمبود چوب را جبران کنید.

تنها چیزهایی رانگه دارید که هنوز برایتان قابل استفاده هستند

قاعده کلی انگشت شست در فنگ شویی اینست که تنها از لوازمی که نیازشان دارید یا به آنها علاقمند هستید استفاده کنید. این مورد در کار تمام طراحان داخلی دکوراسیون آشپزخانه و یا مکان های دیگر تقریبا مشترک است چه تابع قوانین فنگ شویی باشند و چه نباشند.همانطور که مشغول تمیز کردن کشوها و آیتم های دکوراسیون آشپزخانه خود هستید بررسی کنید که آیا لوازماتتان به انداهز کافی مورد نیاز هستند یاخیر.مواردی که به ندرت مورد استفاده قرارمیگرند باید به مکان هایی که کمتر در دید هستند مانند بالای انباری ها منتقل شوند. می توانید آیتم های آشپزخانه خود را در طول کارتان تمیز و مرتب کنید. این کار باعث می شود کارکرد آشپزخانه تان به طور موثر و رضایت بخشی بهتر و بیشتر شود.

از عناصر بزرگ در بالای سر دوری کنید

یکی دیگر از روش های متداول آشپزخانه آویزان کردن ظروف و قابلمه از سقف و دیوارها است. در حالی که ظروف مسی به صورت بصری جذاب هستند و یک ساختمان گلخانه ای اصیل به آشپزخانه می دهند, اما برای فنگ شویی خوب نیستند زیرا اشیا سنگین بالای سر، باعث می شود ما احساس ناامنی کنیم. یک آشپزخانه فنگ شویی ظروف و قابلمه و چیزهای بزرگ را از دید دور و در کمد یا گنجه آشپزخانه دور نگاه میدارد.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری