نویسنده: رزا عابدی

تناسب اندام

چقدر اضافه وزن دارید؟

روش‌های بسیاری برای محاسبه وزن ایده‌آل وجود دارد، ولی اندازه‌گیری شاخص توده بدن یا همانBMI روشی کاربردی‌تر است که میتوان از آن برای  تشخیص اختلالات وزنی هم استفاده کرد.در این روش وزن (به کیلوگرم) را به مجذور قد (به متر) تقسیم  کرده و عدد به دست آمده به این ترتیب قابل تفسیر است:

 • کمتر از 18.5: کم وزن

 • 18.5 تا 25: وزن طبیعی

 • 25 تا 30: اضافه وزن

 • 30 تا 35: چاقی متوسط

 • 35 تا 40: چاقی زیاد

 • بیشتر از 40: فوق‌العاده چاق

اگر اضافه وزن ندارید خوشا به سعادتتان اما در صورتی که دارای اضافه ئزن هستید بهترین روش برای حفظ تناسب اندام و رسیدن به وزن متناسب با قد و دلخواهتان ورزش است.اما در صورتیکه در دسته افراد خیلی چاق قرار دارید و وزن فعلی شما با وزن ایده آل و یا متناسبتان خیلی فاصله دارد احتمال دارد پزشک معالج برای شما روش های تهاجمی و عمل را تجویز کند. مثل گذاشتن بالون داخل معده یا حلقه دور معده کوچک کردن معده شامل پلیسه و اسلیو معده، کوتاه کردن روده شامل بای‌ پس معده.لیپوماتیک نوعی دستگاه است که برای زدودن چربی های اضافه بدن و درمان چاقی بکاربرده میشود و مانند بسیاری دیگر از عمل ها و جراحی ها دارای مزایا و معایبی نیز هست که افراد قبل از انجام باید آنها را مد نظر قراربدهند.

مطالب مرتبط: تزريق چربي چيست؟

 

همه چیز راجع به لاغری از شیوه ی پیکر تراشی و لیپوماتیک

لیپوماتیک یا همان پیکر تراشی مجموعه ای از روشهای تهاجمی و غیر تهاجمی است که بوسیله آن ها میتوان نواحی مختلف بدن را به شکل دلخواه درآورد.تکنیک پیکرتراشی لیپوماتیک تلفیقی از دو تکنیکTumescent و Power Assisted است. دستگاه لیپوماتیک ک برای اولین بار توسط یک جراح آلمانی ثبت و ابداع شد یکی از دستگاهای لیپولیز در جهان است که مورد تائیدFDA  آمریکا قرارگرفته است.

تمام روش های تخلیه چربی بدون جراحی

لیپوساکشن

لیپولیزر

لیپوماتیک

bodyjet

حجم دهی به اندام ها (باسن و ساق پا و … ) با تزریق چربی و یا پروتز

نحوه کار پیکرتراشی یا لیپوماتیک به چه صورتی است؟

روش های غیر جراحی شامل امبدینگ ، مزوتراپی، cavilation ، LPG  و RF هستند که درجهت توضیح روش لیپوماتیک میتوان اینطور گفت :

روش لیپوماتیک جدیدترین روشیست که برای تخلیه چربی بکار گرفته میشود.لیپتوماتیک برخی از مشکلات ایمنی را در روش سنتی لیپوساکشن حل کرده است. روش کار به این شکل است که سلول های چربی بصورت کامل دچار تخریب فیزیکی میشوند و سپس توسط لرزش کانولا این چربی ها که حالا بافت از هم گسیخته و روان دارند توسط دستگاه بدون درد و خونریزی بیرون کشیده میشوند. بنابراین بدلیل عدم استفاده از لیزر و حرارت در بافت چربی امکان فیبروز در بافت زیر پوست بسیار کم است و به طور اعجاب انگیزی به سفت تر شدن و لیفت پوست هم کمک می شود. هدف از انجام این روش تغییر سایز، حجم و فرم بدن است که به رفع سلولیت کمک می کند. این روش دارای دوره نقاهت کوتاه و بین 3 تا 7 روز می باشد و بعد از آن بمدت دوهفته هم باید از گن استفاده کنید.

 بر اساس باورهای نادرست متاسفانه برخی از مراجعین تصور میکنند اینکار صرفا توسط دستگاه انجام مشود در حالیکه اینطور نیست و افراد بسته به نوع هیکل و فرم بدنشان ممکن است به روش هاو تکنیک های مختلفی برای رسیدن به تناسب اندامشان نیاز پیدا کنند.

مطالب مرتبط: بوتاکس چيست؟

تفاوت لیپوماتیک با لیزر لیپولیز چیست؟

براساس تحقیقات انجام شده در روش لیزر لیپولیز، بافت‌های چربی ذوب می‌شوند و پزشک هم چربی ها را از بدن فرد خارج می‌کنداما در این روش چربی ها دیگر قابل استفاده نیستند و دوریز میشوند.همچنین در روش لیپوماتیک خونریزی بیمار خیلی کمتر است و به همین حیث روش ایمن تری محسوب میشود. از طرفی چون هیچ‌ حرارتی تولید نمی‌شود خطر سوختگی پوست هم وجود ندارد.

همچنین مهمترین و بهترین مزیت لیپتوماتیک در استفادهای بعدی از چربی هاست. چربی ها به دلیل اینکه حرارت ندیده اند مجدد برای بدن خود فرد قابل استفاده هستند مثلا در بخش هایی از صورت خط خنده،دستها،ران پا و یا باسن.در این میان، لیپوساکشن از جمله روش‌های قدیمی لاغری است و خارج کردن چربی‌ها در هر جلسه بسیار کمتر از لیپولیز و لیپوماتیک است. یکی از مهم‌ترین معایب لیپوساکشن نیز افتادگی پوست به‌ دلیل تخلیه بافت چربی زیرپوستی است؛ در حالی که دیگر روش‌های گفته شده بویژه لیپوماتیک نه ‌تنها چنین عارضه‌ای ندارد، بلکه باعث سفت‌تر شدن پوست می‌شوند.

 

تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک در چیست؟

پیش از لیپوماتیک دستگاه هایی نظیر لیپولیز یا لیپوساکشن مورد استفاده بود ،  این دوروش به نسبت لیپوماتیک روشهایی متهاجمی تر هستند در بهره گیری از روش های ساکشن و یا لیپولیزر که منجر به تخلیه چربی ها  می شد ، حالت تهاجمی تری نسبت به لیپوماتیک داشت. این روش بسیاربی خطر می باشد و امروزه  در دنیا یک روش  مطمئن برای لاغری و تخلیه چربی شناخته شده است .،لاغری با لیپوماتیک عوارض خاصی ندارد و متقاضی با خیال راحتری سمت این روش خواهد رفت همچنین میتواند در همان جلسه نخست تاثیرات مطلوب و راضی ککنده ای برای افراد داشته باشد. .به کمک لیپوماتیک  تمام نواحی  بدن که دارای توده چربی بوده  را می توان  تراشید و چربی های انباشته در آن ناحیه را از بین برد.

روش لیپوماتیک توسط سوزاندن چربی ها شما رابه وزن دلخواهتان نمیرساد بلکه برداشتن چربی برای این روش میتواند مناسبتر باشد.قدرت این روش  مانع از سوختن چربی ها می شود و در واقع بافت و سلول های چربی را بدون کوچکترین آسیب از زیر پوست بیرون می کشد . به همین دلیل است که یک مزیت بسیار فوق العاده را به متقاضیان ارائه می نماید و آن هم تزریق چربی بیرون کشیده شده در سایر نواحی است.

باورها و شابعات نادرست در زمینه لیپوماتیک

پزشکان معتبرمعمولا به تبلیغاتی درباره لیپوماتیک اشاره می‌کنند که نه‌ تنها واقعی نیستند، بلکه بسیارعجیب و غریب‌اند.آنها میگویند: استفاده از این روش به افراد چاق یا دارای اضافه وزنی که با رژیم و ورزش می‌توانند به تناسب اندام برسند اصلا توصیه نمی‌شود. همچنین کاهش وزن 10 12 و 15 کیلو در یک جلسه لیپوماتیک که برخی پزشکان سودجو درباره آن حرف می‌زنند ـ شدنی نیست. به عبارتی لیپوماتیک مناسب برای افرادی است که دچار چاقی موضعی در غبغب، بازو، شکم، ران، باسن، بغل پا، کتف و... هستند و با ورزش و رژیم چربی‌هایشان آب نمی‌شود یا ممکن است خیلی زمان ببرد تا کمی نتیجه بگیرند، پس لیپوماتیک برای کاهش سایز بیمار است نه کاهش وزن. حتی استفاده از این روش برای رفع چربی‌هایی با وسعت بالا در یک جلسه هرگز توصیه نمی‌شود.

چه افردای برای لیپوماتیک گزینهای مناسبی هستند؟

 • افراد دارای مشخصات ذیل برای لیپوماتیک گزینه های خوبی هستند و نتایج درخشانی دریافت می کنند.

 • اشخاصی دچار اضافه وزن زیادی نشده اند و تنها مقداری چربی در قسمت های مختلف بدن همانند: پهلو و ران ها دارند و تصمیم دارند تا اندامی ظریف و زیباترداشته باشند.

 • اشخاصی که وزنشان مدت زمان زیادیست که ثابت مانده و نوسان ندارند مثلا مدت زیادیست که چاق مانده اند.

 • افرادی که چاقی های موضعی دارند، مثلا تجمع چربی آنها در قسمت شکم و یا پهلو ها انباشته شده است و راهی برای از بین بردن آنها ندارند.

 • اشخاصی که علی رغم گرفتن رژیم نتیجه ای برایشان حاصل نشده و از طرفی اضافه وزن توان ورزش کردن را ازآنها گرفته است.

 • افرادی که بعد از لاغری چربی زیر شکم آنها باقی مانده است یا با آب شدن شکم آنها چربی های پهلو باقی مانده است و راهی برای آب کردن آن نیست.

انواع لیپوماتیک

لیپوماتیک شکم

میله ی فلزی بنام کانولا وارد منافذ چربی ها میشود و آنها را بیرون میکشد همچنین بصورت همزمان باعث لیفت پوست هم میشود. قدرت لیفت در لیپوماتیک بسیار زیاد است و بعد از جراحی اثری از جای برش یا بخیه وجود نخواهد داشت. این روش یکی از ایمن ترین راه ها برای لاغری است،دستگاه لیپوماتیک دارای حساسیت بالایی است و در کمترین زمان می تواند شما را به اندام ایده آلتان برساند.

لیپوماتیک پهلو

اینمورد هم روش کارش مانند لیپوماتیک ناحیه شکم است.

لیپوماتیک ران

قسمت بیرونی و داخلی ران خیلی وقتها باعث بی تناسب شدن هیکل شما میشوند. از روش یپوماتیک میتوان بصورت موضعی این مشکل را برطرف کرد.

لیپوماتیک کمر

برخی از افراد چاق با مشکل تجمع چربی در قسمت پشت کمر مواجه میشوند، اگر تجمع چربی در این ناحیه زیاد باشد کمر فرد دچار افتادگی می شود و چاقی این ناحیه باعث می شود تا اندام و تناسب آن دچار بهم ریختگی شود.دقت داشته باشید که از بین بردن چربی های این ناحیه بسیار سریع و راحت انجام می شود و شما می توانید در کمترین زمان ممکن از شر چربی های اضافی این ناحیه خلاص شوید . البته باید توجه کنید که انتخاب جراح مناسب برای این جراحی از بالایی برخوردار است. اینمورد امنیت و ایمنی شما را قبل و بعد از عمل تضمین میکند.

لیپوماتیک باسن

این عمل بخصوص در بین خانم های دارای اضافه وزن رایج است که برای کوچکتر کردن حجم باسنشان از عمل لیپوماتیک استفاده میکنند.

لیپوماتیک برای غبغب

کوچک کردن غبغب و یا رفع چاقی صورت یک معضل بزرگ وهمیشگی در زنان و مردان بوده است، چربی های این ناحیه را نه با رژیم و نه با ورزش نمیتوان از بین برد.

لیپوماتیک برای صورت

لیپوماتیک صورت یک راه برای جوانسازی صورت است که می تواند تا حد بسیار زیادی از چاقی صورت بکاهد، گاها وجود غبغب های زیرگلو که حالت شل و افتاده ای پیدا کرده اند سن را بالاتر از آنچه که هست نشان میدهد.

لیپوماتیک برای سینه

یکی از رایجترین کاربردهای آن برای کوچک کردن سینه در خانم هاست . این جراحی که عمدتا برای شکم و پهلو و ران و بازو ها مورد استفاده قرار می گیرد می تواند در کاهش سایز سینه ها نیز تاثیر داشته باشد . اما به صورت اختصاصی این روش برای آقایان مجاز می باشد.جراحی کوچک کردن سینه در خانم ها ( ماموپلاستی ) روشی است که نیاز به ایجاد برش و شکاف جراحی و کشیدن پوست ولیفت آن دارد ، بنابراین جراحی کوچکی مانندلیپوماتیک نمی تواند پاسخ گوی این عمل باشد . بنابر این به خانم ها توصیه می شود که برای کاهش سایز سینه های خود از جراحی ماموپلاستی به عنوان روش اصولی و علمی استفاده نمایند.

مزایای لیپوماتیک LIPOMATIC  نسبت به سایر روشها

 • لیپوماتیک سبب یکنواختی بافت چربی زیر پوست میشود و معضلاتی ماننده گلوله گلوله شدن چربی در زیر پوست که درروش های دیگر پیش می آید در این روش وجود ندارد.

 • نیاز به بستن گن در این روش برای بیمار دو هفته است که در مقایسه با ساکشن سنتی ( 6 ماه ) و لیزر لیپولیز ( 4-2 ماه ) بسیار کوتاهتر است. در عین حال بستن گن 40-30 روز برای بهتر جمع شدن پوست توصیه می شود.

 •  جمع شدن پوست در این روش نسبت به روشهای دیگر ساکشن بدلیل آسیب رسانی کمتر به ترابکولاهای پوستی بمراتب بیشتر می باشد.

 •   در این روش بیحسی موضعی کفایت میکند وبیمار دردی حس نمیکند. در حالیکه در روشهای دیگر ساکشن چنانچه با بیحسی موضعی انجام گیرد معمولا بیمار احساس ناراحتی و درد دارد و معمولا نیاز به داروهای آرام کننده و خواب آور و حتی بیهوشی خفیف می باشد.

 • ترشحات وتورم پس از عمل در این روش بسیار ناچیزاست و ترشح از محل ساکشن نهایتا 36 زمان میبرد در حالیکه در روشهای دیگر ساکشن  خیلی طولانیتر است.

 • ریسک عفونت در لیپوماتیک Lipomatic  خیلی کم است.

 • احتمال آمبولی چربی نسبت به روشهای دیگر ساکشن بسیار پائینتر است بطوریکه تا به حال گزارش مبتنی بر این مورد نبوده است.

 • لیپوماتیک نیاز به بستری و دوره نقاهت طولانی ندارد و شخص میتواند به سرکار خود بازگردد.

 • خستگی و کوفتگی پس از عمل نسبت به روشهای دیگر ساکشن بمراتب کمتر است.

 گرچه جمع شدن پوست در این روش نسبت به روشهای دیگر بسیار بهتر صورت می گیرد ولی در مواردیکه شلی و افتادگی پوست زیاد باشد نیاز به عمل جراحی وجود خواهد داشت. با اینحال عمل جراحی پس از لیپوماتیک نسبت به بیمارانیکه با لیپوماتیک چربیهای آنها تخلیه نشده باشد،عمل محدودتر با برش کوچکتری خواهند داشت و در بسیاری از موارد ابدومینوپلاستی که نیاز به در آوردن ناف وتغییر محل ناف می باشد، پس از عمل لیپوماتیک می توان ناف را در جای خود حفظ کرد و افتادگی پوست زیر شکم را با برش محدودتری برطرف نمود.

 

معایب لیپوماتیک

 • تا سه روز پس از جراحی لیپوساکشن، قسمت جراحی شده متورم و کبود می‌شود ولی این به معنی دردناک بودن عمل نیس بنابراین پاسخ به این سوال که آیا لیپوماتیک درد دارد؟ منفیست.

 • اگر چه در این جراحی بازگشت به کار سریع می‌باشد اما در عین حال بیمار باید از انجام کارهای سنگین خودداری کند.

 • پوشیدن گن به مدت 6 هفته ضرورت دارد.

 • لیپوماتیک تنها برای قسمتهایی همچون شکم، ران و بازو قابل استفاده است و برای اجزای حساس همچون غبغب و زانوبهتر است از این شیوه استفاده نشود.

سوالات متداول در مورد لیپوماتیک

قیمت و هزینه لیپوماتیک

قیمت و هزینه لیپوماتیک نسبت به منطقه و میزان حجم چربی متفاوت است

آیا عقب انداختن پریود بعد از لیپوماتیک طبیعی است؟

بله این عارضه و همچنینتب خفیف بعد از لیپوماتیک به علت رفلکس بدن به ترومای لیپوماتیک می باشد.

بعد از جراحی چه کاری را نباید اصلا انجام دهیم؟

از کمپرس گر یا سرده ناحیه لیپوماتیک شده جدا خودداری کنید.

 بعد از جراحی لیپوماتیک تا چند روز ترشح خونی ادامه دارد؟

2 تا 3 روز بعد ازجراحی ترشح کاهش میابد.

چرا بعد از در اوردن گن دچار سرگیجه میشویم؟

گن بعد لیپوماتیک وقتی برداشته میشود مخصوصا در قسمت پاها باعث افت فشار میشود لذا توصیه به 10 دقیقه دراز کشیدن بعد از در آوردن گن لیپوماتیک میشود. لیپوماتیک مزایای روش جراحی چاقی تعداد سلولهای چربی کم می شود نه حجم آنها! 2- با یک بار بین 4 تا 12 سانتی متر سایز کم خواهیم کرد

چه موقع بعد از لیپوماتیک میتوان به سونا حمام استخر رفت؟

حمام به صورت ساده و اب ولرم از همان روز بعداز لیپوماتیک قابل انجام است اما رفتن به استخر از 2 هفته بعد و همچنین وان ابگرم و سونا از یک ماه بعد لیپوماتیک قابل انجام است.

ایا بعد از لیپوماتیک میتوان رانندگی کرد یا به سفر رفت؟

بعد از رفع درد میتوان رانندگی کرد (حدودا 3 تا 5 روز بعد لیپوماتیک) و 2 هفته بعد از لیپوماتیک هم میتوان به سفر رفت.

کبودی ها تا چه مدت بعد از لیپوماتیک ادامه دارد؟

کبودی ها 2 هفته کامل طول میکشد و 7 روز بعد از لیپوماتیک رنگ کبودی به رنگ ارغوانیpurplish مبدل میشود. لیپوماتیک روشی بی خطر و بدون عارضه (در صورت استفاده از دستگاههای استاندارد)می باشد. های چرب با گرید پایین می توان کرد. رژیم درمانی شاک ویو لیزر لیپولیز طب تغذیه جراحی چاقی شاک ویو

چرا در نواحی لیپوماتیک شده احساس سوزن سوزن شدن وجود دارد؟

تغییر حس پوستی بعد از لیپوماتیک شایع میباشد و برگشت به حس نرمال 3تا6 ماه طول میکشد. ماساژ ملایم به برگشت حس کمک مبکند.

چگونه میتوان نتیجه بعد از لیپوماتیک را بهتر کرد

دوری جستن از غذا های نمکی و چربی در ماه اول از لیپوماتیک ایده ال است و به طور کلی کاهش 1 تا 3 سایز بعد از عمل مناسب است ماساژ بعد لیپوماتیک با لوسیون در کاهش ورم کمک میکند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری